„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Sri Lanka plaża

Sri Lanka czyli dawny Cejlon – wyspa herbaty, słoni i prawdziwie rajskich plaż w 2-tygodniowej odsłonie cz. 2 /2

Cejlon – druga co do wielkości wyspa na Oceanie Indyjskim… W tłumaczeniu „Olśniewający Kraj”… Egzotyczna na każdym kroku, zachwycająca bogatą kulturą Dalekiego Wschodu, pełna zabytków dawnego Cejlonu, oszałamiająca zapachem herbaty i przypraw, bezkresnymi widokami gajów palmowych przecinanych polami ryżowymi, otoczona przepięknymi plażami. Miejsce, w którym na wyciągnięcie ręki Parki Narodowe ze stadami przemieszczających się słoni, majestatycznie dryfujących krokodyli, polujących lampartów, czy tańczących kobr indyjskich. Stąd też pochodzą najpiękniejsze okazy rubinów i szmaragdów… Dziewiczy przedsionek Azji, raj dla turystów poszukujących egzotyki, również wspaniałe miejsce dla motocyklistów.

WO-LK-MX-1-MAPA-SRI-LANKATakim wstępem zachęcamy do wspólnego wyjazdu w formule zorganizowanej turystyki stacjonarno-objazdowej naszego sprawdzonego tzw. produktu turystycznego. Szczegóły pod LINKIEM… a ten artykuł (wpis blogowy) jest kontynuacją części 1 poświęconej miejscom na Sri Lance z list TOP i MUST SEE. Zachęcam do zapoznania się z częścią pierwszą artykułu zatytułowaną: “Sri Lanka czyli dawny Cejlon – wyspa herbaty, słoni i prawdziwie rajskich plaż w 2-tygodniowej odsłonie cz. 1 /2“.

 

Sembuwatta Lake, Cejlon

Jakieś 30km na północny-wschód od Kandy, może około 15 km na wschód od Matale znajduje się piękne miejsce na Sri Lance – jezioro Sembuwatta. Otoczone plantacjami herbaty, z jakich przecież słynie Cejlon i skąd pochodzą najlepsze jej odmiany, sztuczne jezioro stworzone w miejscu naturalnego wycieku źródeł stanowi wartą poświęcenia czasu atrakcję na wyspie. Niesamowite miejsce relaksu i spokoju. Zamiast próbować opisać to miejsce polecam do obejrzenia 2-minutowe filmiki, jakich kilka znalazłem na YouTube, polecam jeden TUTAJ. kolejny amatorski, ale takie właśnie lubię TUTAJ.

 

Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
Sembuwatta Lake SRI LANKA
_DSC0249
_DSC0250
_DSC0251
_DSC0254
_DSC0259
_DSC0260
_DSC0267
_DSC0244
_DSC0271
previous arrow
next arrow

Świątynia Zęba Buddy w Kandy, Cejlon

Bodaj najważniejsza budowla sakralna na Sri Lance znajduje się w Kandy – stolicy Prowincji Centralnej, mieście malowniczo położonym nad brzegiem jeziora i w otoczeniu porośniętych gęsto gór. Świątynia (Temple of the Sacred Tooth Relic) w której przechowuje się najcenniejszą dla buddystów relikwię – ząb Buddy, jest miejscem pielgrzymek wyznawców z całego kraju i jednym z najważniejszych miejsc turystycznych na naszej trasie przejazdowej.

Podczas pudży (ceremonii ofiarnych lub modlitw) pilnie strzeżone pomieszczenie, w którym znajduje się ząb, zostaje otwarte dla wyznawców i turystów. Tak naprawdę zęba nie da się zobaczyć – jest przechowywany w złotej szkatułce w kształcie dagoby (stupy), w której znajdują się kolejne, tworząc serię sześciu malejących szkatułek dagoby.

Świątynia Zęba Buddy W kandy to spory kompleks, w którym oprócz głównej świątyni, znajduje się szereg mniejszych świątyń, sanktuariów i muzeów. Po wejściu do kompleksu można skorzystać z usług przewodników, którzy oferują turystom swoje usługi oprowadzania po kompleksie za około 600 rupii, a zupełnie bezpłatne (bez dodatkowej opłaty, w cenie biletu) w kasie biletowej można otrzymać audio-przewodniki . W kompleksie znajdują się windy ułatwiające dostęp osobom niepełnosprawnym.

W dni wolne i święta kompleks bywa zatłoczony, ponieważ przyjmuje w tym czasie wielu wiernych z całego kraju i turystów. W świątyni obowiązują zasady – nie wchodzimy w butach (te zostają w specjalnych przegrodach przy kasie biletowej, lub w twoim plecaku), ramiona i nogi muszą być przykryte.

W programie naszych wyjazdów na Sri Lankę bierzemy udział w wieczornej ceremonii, która dla każdego jest ogromnym przeżyciem, nie pomijając widowiskowości całego spektaklu. Zerknijcie sami na fragment nagrania z ceremonii.

 

 

Fabryka herbaty Embilmeegama Tea Factory, Cejlon

Embilmeegama to jedna z kilku na Cejlonie, acz jedna z najstarszych (powstała w 1940 roku) rodzinna fabryka produkująca wyroby ze świeżej, czystej herbaty cejlońskiej rozpoznawalnej pod marką Embillian Tea. Odwiedzamy ją, ponieważ znajduje się w pobliżu Kandy i chętnie podejmuje niewielkie grupki turystyczne, pokazując wszystkie etapy produkcji aż do wyrobu gotowego, który możemy zakupić w fabrycznym sklepiku. Aromat czystych, niemieszanych odmian herbaty z tej fabryki jest intensywny i pozostaje taki bardzo długo po przywiezieniu próbek do kraju. Nawet przeciętni smakosze herbat wyczują natychmiast po jej podaniu niepowtarzalny smak i aromat, który trudno znaleźć w herbatach popularnych w naszych marketach (choć i tych wg etykiet sporo pochodzi z Cejlonu).

SRI LANKA Tea Factory
SRI LANKA Tea Factory
SRI LANKA Tea Factory
SRI LANKA Tea Factory
SRI LANKA Tea Factory
SRI LANKA Tea Factory
SRI LANKA
IMG_7496
IMG_7501
IMG_7509
IMG_7519
IMG_7536
IMG_7541
IMG_7551
PlayPause
previous arrow
next arrow

Ella Valley Dolina Ella, Cejlon

Położona w górach, na wysokości ok 1040 m n.p.m, pośród wszechobecnych w tym rejonie plantacji herbaty, miejscowość Ella jest niemianowaną stolicą najpiękniejszego bodaj regionu wypoczynkowego na całej Sri Lance. Dzięki wysokości i otoczeniu nawet w środku lata klimat sprawia, że turyści pakują plecaki i ruszają masowo na piesze szlaki. W ciągu niespełna 2 godzin można się wspiąć na dominujący w krajobrazie Ella Rock, czy nieco łatwiejszy do zdobycia Little Adam’s Peak. Po drodze naprawdę niezłe krajobrazy i kilka efektownych wodospadów.

Niesamowitą atrakcją jest przejazd koleją z Kandy do Ella. W wielu przewodnikach i opisach na blogach autorzy używają stwierdzenia, że jest to jedna z najsłynniejszych atrakcji na Sri Lance, a trasa kolejowa z Kandy do Ella uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych na świecie! Tak na świecie! Wyobraźcie sobie, że pociąg jedzie z niewielką prędkością, sunie pośród pól herbacianych, przedziera się prze dżungle, wznosi się i opada pośród wzgórz, mijając okoliczne wioski, wjeżdżając na mosty i od czasu do czasu tonie w jakimś mrocznym tunelu. Drzwi wagonów są otwarte, pasażerowie zwisają na stopniach i przez otwarte okna.

SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
SRI LANKA ELLA
1cb3002c-52b8-470d-80a7-8fc1f6828231
6c96023c-6192-44ef-9334-784e73349f70
1415d773-e587-48cf-9d08-4c3df6526e92-1
4690fc8f-6715-47e8-b061-85da0537321a
_DSC0442
_DSC0447
_DSC0451
_DSC0455
_DSC0462
6c96023c-6192-44ef-9334-784e73349f70
previous arrow
next arrow

Arugam Bay raj dla surferów, Cejlon

Arugam Bay SRI LANKAMiejsce na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Cejlon. Większość szlaków turystycznych nie prowadzi tędy, nie przywożą tutaj turystów biura turystyczne.  Choć znaleźć tutaj można kilka całkiem komfortowych hoteli, plaża jest długa i piaszczysta, to większość przybyłych tutaj gości stanowi aktywna młodzież i miłośnicy sportów wodnych, głownie za sprawą wysokich fal…

Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów z powodu dużej  ilości krokodyli tutaj żyjących i znanym z tragicznej historii dziennikarza Financial Times, który zginął w 2017 roku zaatakowany przez gada w czasie, gdy mył ręce w wodzie,  jest laguna położona w okolicy Arugam Bay.

My również proponujemy w czasie naszej eksploracji i pobytu na Arugam Bay “bliskie” spotkanie z gadami, o które tutaj dość łatwo – krokodyle żyją dosłownie wszędzie, nawet w przydrożnych zagajnikach podmokłych terenów, żywiąc się nierzadko wypasanym przezz lokalnych rolników bydłem.

 

Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
Arugam Bay SRI LANKA
_DSC0557
created by dji camera
created by dji camera
dfc01f75-16e1-4938-9488-4ba70dae4797
created by dji camera
created by dji camera
created by dji camera
created by dji camera
dfc01f75-16e1-4938-9488-4ba70dae4797
previous arrow
next arrow

Tangalle i rajskie plaże południowego wybrzeża, Cejlon

Tangalle to całkiem niewielka miejscowość na południowym wybrzeżu Sri Lanki. Jeszcze niedawno była nieznaną osadą rybacką, w której życie płynie spokojnie, nawet sennie, jak w wielu innych podobnych do niej. Tangalle raczej wciąż nie należy do miejsc obleganych przez masową turystykę, pewnie za sprawą wiatru, agresywnych fal i podwodnych skał, które wręcz uniemożliwiają korzystanie z linii przybrzeżnej przez amatorów pływania i aktywności wodnych. W pobliżu jednak znajdują się liczne, niewielkie zatoczki, z piaszczystymi i cichymi plażami, spokojną i turkusową wodą. To idealne miejsca do długiego relaksu w cieniu palm i w pełni południowego słońca, bez natłoku. W okolicy Tangalle znajdują lęgowiska żółwi i słynna Rekawa Beach, która jest miejscem lęgu aż pięciu gatunków żółwi morskich. W okolicy również kompleks świątyń buddyjskich Mulkirigala wydrążonych w ogromnej, monolitycznej skale. W promieniu kilkunastu kilometrów rownież z dwie, lub trzy farmy jadowitych gadów (coś w rodzaju schronisk).  Przesuwając się południowym wybrzeżem wyspy na  zachód robi się coraz ciekawiej, pojawiają się całkiem porządne hotele i kurorty, nadal można znaleźć miejsca wolne od natłoku turystów. Najlepsze z plaż to Mirissa Beach (z Secret Beach Miriss), Midigama Beach, Koggala Beach. To idealne miejsca na kilkudniowy chillout połączony z relaksacyjną aktywnością zwiedzania okolicy.

Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
Tangalle SRI LANKA
_DSC0556
_DSC0562
_DSC0563
_DSC0565
_DSC0574
_DSC0576
_DSC0555
_DSC0556
_DSC0553
previous arrow
next arrow

Fort Galle, Cejlon

Będąc na południu wyspy nie można nie wstąpić do Fortu Galle.  Miasto z czasów kolonialnych, z całkiem bogatą listą zabytków, m.in. wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO holenderskim fortem z XVII wieku.  Będąc w mieście, w jego najstarszej części nie sposób nie wyczuć i nie poddać się jego wyjątkowej i niepowtarzalnej atmosferze. Na uliczkach mieszkańcy grają w tricke, leniwie przechadzają się spacerowicze, a smakosze zasiadają w licznych knajpkach i smakują lokalnych przysmaków.

W Galle znajduje się również międzynarodowy stadion krykieta. Jeśli nie wiecie, to krykiet jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, będąc niemal narodowym – jak w Europie piłka nożna – sportem w wielu krajach takich jak m.in. Indie, Pakistan, RPA, Wielka Brytania i Australia. Sporo dużych stadionów zostało wybudowanych w krajach, które grają w krykieta. Na liście 10 najstarszych miejsc do gry w krykieta na świecie znajduje się właśnie Galle na Sri Lance.

Fort Galle SRI LANKA Fort Galle SRI LANKA Fort Galle SRI LANKA

 

O Sri Lance można by pisać jeszcze sporo, jednak ile by nie napisać to raczej pewne, że trudno będzie oddać w słowach, a nawet w obrazach to, co tam naprawdę można przeżyć w ciągu 14 dni, podróżując z miejsca do miejsca w wesołym towarzystwie. W skrócie i na podsumowanie – Sri Lanka to egzotyka za relatywnie nieduże pieniądze, w zasięgu bezpośredniego lotu z Warszawy, całkiem bezpieczne miejsce dla każdego. Zapraszam Was do wspólnych wyjazdów, które organizujemy w najlepszych dla tej tzw. destynacji miesiącach – od stycznia do marca.

Zaciekawiło Cię – rezerwuj wyjazd TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.