„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Sri Lanka Central Point

Sri Lanka czyli dawny Cejlon – wyspa herbaty, słoni i prawdziwie rajskich plaż w 2-tygodniowej odsłonie cz. 1 /2

Sri Lanka plażaNie trudno ją znaleźć na mapie. Całkiem spora  – o powierzchni nieco ponad 65 tys. km kwadratowych, zamieszkiwana przez nieco ponad 20 mln osób – wyspa Cejlon, wraz z kilkunastoma małymi wysepkami wokół  stanowi jedno państwo o nazwie Sri Lanka i leży w Azji Południowej, w pobliżu południowego przylądka Indii. Ta niezwykle piękna, tropikalna wyspa niczym Arka Noego “dryfująca” na Oceanie Indyjskim stanowi w centralnej części prawdziwy raj i schronienie dla egzotycznej flory i fauny, zaś na obrzeżach – niezliczone, skąpane w słońcu, piaszczyste plaże, tak bardzo ulubione przez przyjezdnych. Stąd też pół godziny lotu na Malediwy….

WO-LK-MX-1-MAPA-SRI-LANKA

Zwiedzanie Sri Lanki proponujemy w formule stacjonarno-objazdowej, w której 4-5 punktów zakwaterowania wyznacza nasze bazy wypadowe. Ciekawą może być forma – oprócz podróży w całkiem komfortowym i przestronnym busie z klimatyzacją, do dyspozycji oddajemy motocykle z lokalnych “stajni” typu Bajaj, Royal Enfield, lub wszechobecne i wszechstronnie wygodne skutery. Niektóre odcinki pokonujemy również koleją oraz trzykołowymi taksówkami zwanymi tuk-tukami.

Nasza stałą propozycja wycieczki, a może wyprawy turystycznej na Sri Lankę dostępna w katalogu TUTAJ.

 

 

 

Park Narodowy Kaudulla na Sri Lance

Kaudulla jest jednym z najmłodszych parków narodowych na Sri Lance – został utworzony, jako obszar chroniony w 2002 roku. Nie jest ani największym, ani najczęściej odwiedzanym na wyspie, za to niewątpliwie jest najbardziej zróżnicowany i oferujący spektakularne widoki i spotkania z dziką naturą.

Właśnie w Kudualla proponujemy uczestnikom naszych turystycznych wojaży na Sri Lance spokojne safari. Tutaj samochody terenowe naszych przewodników wożące nas po parku nie przeciskają się pomiędzy innymi pickupami, nie zasłaniają sobie wzajemnie widoku majestatycznie przemieszczającej się, lub niespiesznie żerującej zwierzyny. Park Kudualla ze swoimi bogactwami roztacza się wokół  sztucznego zbiornika wodnego, zbudowanego w III w.n.e. przez panującego wówczas króla Sri Lanki, stanowi doskonale zachowaną starożytną konstrukcję, która od wieków nawadnia osady mieszkańców i utrzymuje przy życiu dziką przyrodę regionu, wspierając ogromny ekosystem. To miejsce to również raj dla obserwatorów ptaków i jedno z najlepszych miejsc na wyspie, w którym można podziwiać tysiące gatunków funkcjonujących na niewielkim obszarze. Przez Park Narodowy Kaudulla przetaczają się największe, żyjące na wolności stada słoni indyjskich, żyją tutaj licznie krokodyle, jelenie, dziki oraz rzadkie leniwce i lampart ze Sri Lanki.

 

 

Central Point of Sri Lanka (punkt centralny wyspy)Sri Lanka Central Point

Na odcinku przy dSri Lanka Central Pointrodze Matale – Dambulla, koło 1 km od miasta Naula, znajduje się Nalanda Gedige – niektórzy twierdzą, że to nie świątynia a tylko budowla…inni, że to świątynia buddyjska. Tak, czy inaczej wybudowana została w stylu architektonicznym typowym dla hinduskich budowli z okresu VIII-X wieku. Budowla została tutaj przeniesiona – jej pierwotne miejsce znajdowało się nad zbiornikiem Bowathanna, przez wieki uważanego za centrum geograficzne Sri Lanki.

Nalanda Gedige znajduje się bardzo wysoko w rankingu miejsc TripAdvisor i zawsze na trasie naszej podróży, przygody na Sri Lance. Chcesz zobaczyć Central Point of Sri Lanka na mapie kliknij TUTAJ.

 

 

 

 

Sigiriya i Pidurangala starożytne perły Sri Lanki

Sigiriya Sri LankaSigiriya to miejsce historyczne, archeologiczne, cały kompleks pałacowy wybudowany w V w. n.e. na szczycie 180-metrowej, samotnej, wulkanicznej skały, przez panującego wówczas, nieprawego króla Sri Lanki, Kassapę. Kompleks Sigiriya wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jednocześnie jedna z najsłynniejszych atrakcji Sri Lanki.

Legenda głosi, że Kassapa dokonał zamachu na tron, mordując króla – swojego ojca. W obawie o życie brat Kassapy uciekł w porę do Indii. Kassapa obawiając się słusznie zemsty rozkazał wybudować pałac-fortecę na szczycie Lwiej Skały, gdzie się ukrył. Brat Kassapy powrócił jednak po latach w sile i na czele armii i po to by odzyskać władzę. Rozkazał zniszczyć całkowicie pałac-twierdzę, aby wymazać z pamięci haniebny czyn brata, a jego pojmać. Niestety nie zdążył – Kassapa popełnił samobójstwo. Prawowity król osiedlił się w zupełnie innym miejscu.

 

Pidurangala Sri Lanka

Pidurangala położona zupełnie niedaleko od Sigiriya o podobnej wysokości, staje się coraz bardziej popularnym miejscem wsród turystów. Zapewne sprawcą tego jest niższa cena wejścia oraz zdecydowanie ładniejsze widoki ze szczytu skały. Stąd widać Lwią Skałę (Sigiriya) w całej jej okazałości, do tego przepiękna panorama na otaczającą ją dżunglę, zbiorniki wodne i wzniesienia. Pidurangala to miejsce kultu, w III wieku p.n.e. założony został tutaj klasztor, który rozbudował i wprowadził w czas świetności Kassapa. W czasach Kassapy w klasztorze bytowało około 500 mnichów. U stóp skały wejście na nią ozdabia niewielka, buddyjska świątynia. Aby dotrzeć na szczyt trzeba wdrapać się po schodach, częściowo wspinać po dużych kamieniach, docierając do figury leżącego Buddy. Wejście nie należy do kategorii przyjemny spacer, niemniej widoki wynagrodzą wysiłek.

 

Pidurangala Sri Lanka

Pidurangala Sri Lanka

Wodospad Bambarakiri Sri Lanka

Bambarakanda wodospad

Najwyższy ze wszystkich wodospadów na Sri Lance, wodospad Bambarakiri (Bambarakanda). Znajduje się w Kalupahana, w dystrykcie Badulla, na rzece Kuda Oja (dopływem rzeki Walawe), spada z wysokości 263 m. Jest niezwykle widowiskowy, szczególnie z pewnej odległości. Zabieramy Was do jego chłodnych niecek, w których zażyjecie niezapomnianych kąpieli.

 

 

 

 

BAMBARA KIRI ELLA SRI LANKA BAMBARA KIRI ELLA SRI LANKA

 

 

Ogrody przypraw i świątynia hinduska w Matale na Sri Lance

Ogrody przypraw w Matale (Surathura Spice & Herbal Garden) to naprawdę niebywała atrakcja. Tak jak nie szczególnie przepadamy za długimi spacerami wijącymi się bez końca przyrodniczymi ścieżkami edukacyjnymi, tak wizyta w ogrodach przypraw w Matale jest czymś niebywale interesującym. Założę się, że interesującym będzie nie tylko dla smakoszy tego i owego, ale dla wszystkich bez wyjątku, bowiem tutaj w ogrodach przypraw na żywo zobaczyć można całe rośliny, z których do naszych kuchennych przyborników trafia jakiś proszek, albo tylko fragmenty cenne dla podniebienia. Wszyscy o nich ciągle słyszymy, nie tylko za sprawą Master Chief, czy innych kasowych programów kulinarnych. Znajdziecie tutaj wszystko, bez czego dzisiejsza kuchnia byłaby niedzisiejsza kardamon, cynamon, gałkę muszkatałową, ananasy, kakao, aloes, pieprz, wanilia, betel,  kawa, kurkuma, imbir, migdały, oczywiście drzewko curry, kauczuk, sandałowiec, flaszowce, goździki. Nie potrafię opisać dokładnie tego, co tam znajdziecie, ale znalazłem fajny wpis koleżanki z podrozowisko.pl i zachęcam do poczytania TUTAJ.

 

Sri Lanka Matale

W Matale znajduje się również świątynia, która potrafi oszołomić kolorami i bogatym zdobieniami już od zewnątrz. Świątynia o nazwie Muthumariamman lub Arulmigu Sri Muthumari Amman Kovil świątynia hinduska. Przedrostek „Muthu” dosłownie oznacza „perłę”. „Mari” oznacza deszcz, a „Amman” oznacza matkę w języku tamilskim. Świątynia poświęcona jest Mariamman, bogini deszczu i płodności.
Ziemia, na której stoi była pierwotnie częścią pola ryżowego i została podarowana przez właściciela w 1852 roku pod budowę świątyni. Obecna świątynia Muthumariamman została zbudowana w 1874 roku, w miejscu małego posągu pod drzewem. Ciekawostką jest, że świątynia ta jest użytkowana zarówno przez hinduistów, jak i buddystów.

Świątynia została poważnie uszkodzona podczas zamieszek antytamilskich w lipcu 1983 roku, ale została odrestaurowana. Jedną z najbardziej wizualnie dominujących cech tej świątyni jest wysoka na prawie 33 m Gopuram („Raja Koburum”) – duża zdobiona przez 1008 posągów hinduskich bóstw wieża, znajdująca się nad główną północną bramą do świątyni. Raja Koburum jest jednym z największych Gopurams na Sri Lance.

Sri Lanka MataleSri Lanka Matale

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest już późno, a jesteśmy dopiero w centralnej części wyspy w części wpisu, jak wyżej, a do opisania jeszcze cała masa miejsc, w które Was zabieramy podczas naszej 15-dniowej eksploracji wyspy Sri Lanka. Zapraszam Was do zapoznania się z kolejną częścią (postaram się wkrótce przygotować). Jeśli to Ci wystarczy, żeby jechać z nami to może od razu do rezerwacji TUTAJ.

Chcesz więcej – przeczytaj część drugą, dostępna pod linkiem TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.