„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Tajlandia w święta Loy Krathong

Tajlandia to kraj, który uwielbia świętować, a festiwale organizowane są w różnych miejscach niemal co dwa tygodnie. Podobno Tajowie zawsze znajdą powód do tańca – niezależnie od tego, czy jest to nowy rok tajski, chiński, dzień dynastii, czy nów księżyca, powodów do spotkań, uczt i imprez jest zawsze mnóstwo. W gąszczu całego mnóstwa świąt w Tajlandii,  Loy Krathong jest jednym z największych o zasięgu krajowym. To niezwykle barwne, ogólnonarodowe święto rozpoczyna się w jeden z listopadowych weekendów, w 2024 roku przypada 16 listopada, w 2025 roku zaś 6 listopada.

 

Co to jest Loy Krathong?

Początki tradycji wywodzą się ze starożytnych Indii i ceremonii ku czci bogów ŚiwyWisznu i Brahmy , w czasie której składano w ofierze latarnie wykonane z papieru i świec.

Przypuszczalnie Loy Krathong, czyli „święto światła”, zainicjowane zostało w starożytnym mieście Sukhothai, położonym około pięciu godzin na północ od Bangkoku. Król Rama IV zaadaptował ceremonię dla potrzeb buddystów, łącząc obchody uhonorowania Buddy z kilkoma innymi powodami nadającymi się do jego ustanowienia. Jednym z dodatkowych powodów i głównym dla okresu świętowania jest koniec pory deszczowej – w okresie, w którym obchodzone jest święto Loy Krathong kończy się pora deszczowa, która niezależnie od kraju zawsze jest powodem do świętowania, w Tajlandii szczególnie.

Nazwa Loy Krathong oznacza dosłownie „spławianie tratewek”. Krathong to określenie na malutkie tratwy (niewiele większe od wielkości dłoni), tradycyjnie robione z kawałka pnia bananowca, ozdobione kwiatami, świeczkami, kadzidełkami. Organizowane są barwne procesje, a w niektórych regionach (szczególnie na północy kraju) puszczane są również khom fai (khom loi) – unoszące się w powietrzu cylindryczne balony z papieru, z kłębkiem bawełny nasączonej naftą wewnątrz, która po podpaleniu nagrzewa powietrze w balonie, unosząc go do góry.

Mimo, że raczej nie jest to święto religijne, to w czasie obchodów zobaczyć można Tajów modlących się do bogini wody, Mae Khongkha, podczas gdy spławiają swoje ozdobione „łódki” w dół rzeki. Wielu Tajów dziękuje bogini wody za szczęście posiadania wody, podczas gdy inni proszą o przebaczenie za jej niegospodarne wykorzystywanie, nadmierne zużywanie lub za jej zanieczyszczanie.

Krathongi i khom fai mają zabierać ze sobą nieszczęście i pecha, unosić je w dal wodą, lub powietrzem…

Wielu twierdzi, że ten festiwal jest najpiękniejszym ze wszystkich, co jest dość wyrazistym określeniem, biorąc pod uwagę ogromną liczbę festiwali i świąt, jakie Tajowie obchodzą każdego roku. To odważne twierdzenie znajduje jednak potwierdzenie w niespotykanej, dla żadnego innego święta,  niesamowitej liczbie spalonych w trakcie świec, które umieszcza się na pięknie udekorowanych łodziach. Na wielu łodziach płyną również datki w postaci pieniędzy… Każda świeca ma przypisaną modlitwę, symbolizuje wspomnienie lub życzenie, spływając w dół cieku wodnego, zabiera je ze sobą.  To jest podstawowa idea całego festiwalu – swego rodzaju nowy początek.

Tajowie i obcokrajowcy biorący udział w festiwalu wypuszczają wszelkie swoje nieszczęścia i pozwalają, aby woda poniosła je w dół rzeki i na dobre zabrała.

Krathongi przed i w czasie świąt można kupić wzdłuż wszystkich głównych dróg i zbiorników wodnych w Tajlandii. Ceny wahają się w zależności od tego, jak skomplikowany lub przyziemny jest krathong. Podczas tego festiwalu nierzadko można zobaczyć wielu Tajów ubranych w tradycyjne tajskie stroje, a konkursy piękności odbywają się w całym kraju i w wielu szkołach. Następnie uczestniczki konkursu zmierzą się z brutalnym upałem Tajlandii w pełnym stroju królowej piękności. Nierzadko zdarza się, że niektóre dziewczęta i kobiety mdleją podczas długich parad. Jak zawsze pamiętaj o nawadnianiu organizmu podczas wszystkich uroczystości.

 

Od czego zależy data święta?

Święto obchodzone w Tajlandii podczas pełni księżyca w dwunastym miesiącu lunarnego kalendarza tajskiego, zwykle wypadając w listopadzie. Daty festiwalu zależą od tego, kiedy według tradycyjnego tajskiego kalendarza księżycowego przypada wieczór pełni księżyca dwunastego miesiąca. Niemal co roku data jest inna. Festiwal odbywa się zwykle pod koniec pory deszczowej i najczęściej w listopadzie. Koniec miesiąca oznacza początek pory chłodnej i suchej, czyli najlepszego czasu na odwiedzenie Krainy Uśmiechu. W kolejnych miesiącach nie będzie już tak deszczowo, a temperatury spadną tak bardzo, że pogoda będzie znośna dla odwiedzających. W tym roku (2024) uroczystości będą obchodzone 16 listopada, w Chiang Mai już 15 w tzw. Mały Loy Krathong, kontynuowane 16-go listopada Duży Loy Krathong…. Nasza zorganizowana wycieczka w formie motocyklowej i samochodowej po północnej Tajlandii została osadzona w kalendarzu tych świąt. Szczegóły w linku TUTAJ

 

Gdzie organizowane?

Oby wziąć udział w tym pięknym, widowiskowym i jednym z największych świąt w Tajlandii wystarczy udać się do dowolnego miejsca w pobliżu cieku, lub zbiornika wodnego w dowolnym miejscu w całej Tajlandii. Biorąc pod uwagę, że festiwal zasadniczo oddaje cześć bogini wody, każdy kanał, rzeka, staw i zbiornik wodny będą otoczone tłumnie przez Tajów chętnych do złożenia krathongu.

Do najbardziej tętniących życiem miast, które warto odwiedzić podczas festiwalu Loy Krathong, należą Bangkok, Chiang Mai, Phuket i Sukhothai. Zdecydowanie Chiang Mai nosi miano stolicy święta, pewnie z powodu towarzyszących obchodom puszczanym w powietrze świecącym lampionom. My zabieramy Was w trakcie świąt do centrum obchodów Loy Krathong, stolicy północy – Chiang Mai.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.