„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu i jej kluczowe elementy

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu (motocykla), z pewnością przyda Ci się wiedza na temat tego, jak prawidłowo spisać umowę kupna – sprzedaży pojazdu. W poniższym tekście wyjaśnimy, dlaczego tak ważna jest dobrze spisana umowa kupna pojazdu, jakie są jej kluczowe elementy i co oznacza prawo rękojmi przysługujące kupującemu. Zaczynajmy.

Dlaczego tak ważna jest dobrze spisana umowa kupna pojazdu?

Umowa kupna sprzedaży samochodu, czy też motocykla, jest jedną z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych. Na jej podstawie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego prawo własności pojazdu, a kupujący zobowiązuje się zapłacić za niego uzgodnioną cenę. Umowa ta powinna być spisana na piśmie i zawierać podpisy obu stron. W przeciwnym razie może być trudno udowodnić jej treść lub istnienie w razie sporu.

Zawarcie umowy kupna samochodu (motocykla) ma także znaczenie podatkowe. Na jej podstawie kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości samochodu (motocykla). Podatek PCC należy uiścić w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy. Jeśli nie zrobimy tego w wyznaczonym czasie, możemy narazić się na karę finansową.

Kupno samochodu (motocykla) nie pozostaje również bez znaczenia dla kwestii ubezpieczeniowych i rejestracji. Po jej zawarciu kupujący powinien zgłosić zmianę właściciela pojazdu w urzędzie komunikacji i otrzymać nowy dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Istnieje też taka możliwość, że dotychczasowy właściciel pojazdu zdecyduje się przekazać kupującemu aktualne ubezpieczenie OC. Jeśli tego nie zrobi, kupujący musi niezwłocznie (w dniu rejestracji) wykupić nowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli tego nie zrobi, naraża się na wysokie kary finansowe sięgające obecnie nawet kilku tysięcy złotych.

Jakie kluczowe informacje powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu (motocykla)?

Prawidłowo sporządzona umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna zawierać następujące dane:

– dane osobowe i adresy stron umowy (kupującego i sprzedającego),
– dane identyfikacyjne samochodu (marka, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny),
– cenę samochodu (motocykla) oraz sposób i termin jej zapłaty,
– datę i miejsce zawarcia umowy,
– oświadczenie sprzedającego o tym, że jest on właścicielem pojazdu i ma prawo do jego zbycia, oraz że nie jest on obciążony żadnymi prawami osób trzecich (np. zastawem, leasingiem),
– oświadczenie kupującego o tym, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i akceptuje go,
– podpisy stron umowy.

Jeśli obawiasz się, że sporządzenie takiej umowy jest skomplikowane, możesz skorzystać z gotowego wzoru Umowa kupna pojazdu dostępna, jest do pobrania na stronie autoumowa. Oczywiście w razie potrzeby, można dodać do umowy dodatkowe punkty, o ile zostanie to uzgodnione przez obie strony.

Umowa kupna a prawo odstąpienia od niej z tytułu rękojmi

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym, że jako kupujący masz prawo do rękojmi, czyli do odstąpienia od umowy, jeśli okaże się, że samochód (motocykl) ma wady ukryte, które zostały pominięte w trakcie spisywania umowy. Prawo do rękojmi ma na celu zabezpieczenie interesów kupującego na wypadek, gdyby doszło to rażącego nadużycia w warunkach umowy. Co istotne w przypadku pojazdów używanych masz na to 1 rok od dnia wydania samochodu (motocykla), chyba że sprzedawca udowodni, że nie znał wad lub nie mógł ich znać. Z reguły sprawy tego typu nie należą do łatwych i mogą znaleźć swój finał w sądzie. Dlatego radzimy, aby przykładać dużą wagę do tego, jakie auto kupujemy. Lepiej wydać 200-300 zł na dokładne badanie techniczne pojazdu, aniżeli sądzić się ze sprzedającym.

Podsumowanie

Jak widać, umowa kupna sprzedaży pojazdu jest bardzo ważnym dokumentem, który powinien mieć formę pisemną, i być sporządzony bardzo starannie i dokładnie. Umowa to dużo więcej niż potwierdzenie transakcji. To ochrona naszych praw i interesów jako kupującego. W umowie powinny być zawarte wszystkie istotne dane dotyczące stron, samochodu i ceny. Musimy także pamiętać o zapłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych, zgłoszeniu zmiany właściciela pojazdu w wydziale komunikacji i ubezpieczeniu samochodu o ile poprzedni właściciel nie pozostawi nam dotychczasowej polisy. Jeśli pomimo dołożenia wszelkich starań okazałoby się, że odkryjemy poważne wady samochodu (motocykla), lub pojawią problemy z tytułu jego stanu prawnego, mamy prawo do rękojmi.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomógł nieco lepiej zrozumieć temat umowy kupna sprzedaży samochodu i rozwiał większość obawy z nim związanych. Życzymy udanych zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.