„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Wietnam w pigułce – co warto o wiedzieć o Wietnamie zanim wybierzesz się z nami w podróż

Tak opisuje Wietnam nagłówek jednej z naszych propozycji (ofert) turystycznych dostępnych w katalogu pod linkiem TUTAJ.

Prawdziwa perła Indochin, kraj o ogromnym bogactwie kulturowym, niezwykle piękny i egzotyczny. Imponujące miasta, klimatyczne wsie, buddyjskie świątynie, magiczna przyroda i rajskie wybrzeże usiane tysiącami wysepek i skalnych formacji – podróż do tego zakątka Azji nigdy nie rozczarowuje.  Płaski i zielony krajobraz bezkresnych pól ryżowych urozmaicają kolorowe targi i nietypowe świątynie. Aromatycznej kawy i świeżych owoców nikomu tutaj nie zabraknie

 

1. WIETNAMU HISTORIA NAJNOWSZA I CO WARTO WIEDZIEĆ…

Przede wszystkim wojna, która choć zakończyła się blisko 50 lat temu, to pozostawiła trwały odcisk na wszystkim, co dzisiaj w Wietnamie stanowi o jego rozwoju, jest jednocześnie częścią historii najnowszej. Wojna wietnamska (zwana zamiennie drugą wojną indochińską, lub wojną amerykańsko-wietnamską, lub amerykańską interwencją w Wietnamie) toczyła się w latach 1955–1975. W krwawy i wyniszczający kraj dwudziestoletni  konflikt zaangażowane były dwie MOCE tego świata: Związek Radziecki z jednej strony wspierający  komunistyczną Demokratyczną Republikę Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany również przez inne kraje socjalistyczne, takie jak Chiny, czy nawet Szwecja), z drugiej strony Stany Zjednoczone (wraz z sojusznikami tworzącymi koalicję w składzie: Korea Południowa, Tajlandia, Australia, Nowa Zelandia i Filipiny). Zupełnie wbrew swojej woli stronami konfliktu stały się również sąsiednie Kambodża i Laos.

Nie zanudzając przedrukiem wywodu przyczynowo-skutkowego na temat wojny wietnamskiej, ani tym bardziej zawiłościami polityki globalnej i jej wpływu na losy tego kraju, pozostawiamy dla dociekliwych link Wikipedii z wpisem tematycznym, z którego dowiecie się wszystkiego o tej wojnie i nieco więcej w telegraficznym skrócie TUTAJ.

1.1. CO WARTO WIEDZIEĆ O DZISIEJSZYM WIETNAMIE? 

Ogromne i nowoczesne miasta, sieć dobrych i szybkich dróg, coraz lepsze hotele, restauracje i wszelaki handel budują dzisiejszy Wietnam w tempie właściwym dla krajów szybko-rozwijających się. Nieco zdewaluowany i przestarzały system komunistyczny ustępuje miejsca socjalistycznej gospodarce rynkowej. Rośnie też z roku na rok liczba odwiedzających ten kraj turystów, a skojarzenie Wietnamu z wojną zaczyna ustępować skojarzeniu z nowoczesnością w aglomeracjach, rozległymi polami ryżowymi na peryferiach, piaszczystymi plażami na wybrzeżu, wiekowymi i wciąż kultywującymi tradycje pagodami a także dobrą zabawą.

Taki też Wietnam pokazujemy w trakcie naszych turystycznych eksploracji kraju, na które Was zabieramy.

2. GEOGRAFIA WIETNAMU I CO WARTO O NIEJ WIEDZIEĆ…

2.1. POŁOŻENIE I ISTOTNE DANE

To również warto o wiedzieć o Wietnamie – Wietnam (Socjalistyczna Republika Wietnamu) położony jest na Półwyspie Indochińskim, jego południowo-wschodnim krańcu. Kraj o powierzchni zbliżonej do Polski, rozciąga się południkowo na długości około 1750 km, w tym linia brzegowa o długości blisko 3 tysięcy kilometrów. Wietnam jest dość zróżnicowany w rzeźbie – około 30% powierzchni stanowią góry, 45% wyżyny, a reszta to nizinne nadbrzeże. Najwyższym szczytem w Wietnamie (3.143 m n.p.m.) jest góra Fan Si Pan (Phan Xi Pang), nazywana również Dachem Indochin. Dwie główne rzeki kształtują krajobraz Wietnamu: największa w kraju, biorąca swój początek w Chinach – Song Hong (czerwona Rzeka) i Mekong ze swoją deltą w otoczeniu równin poprzecinanych setką małych rzek i kanałów. Wietnam zamieszkuje około 97 mln mieszkańców.

2.2. KLIMAT WIETNAMU

„Długi” Wietnam, specyficznie ukształtowany przecina kilka stref klimatycznych. Na północy Wietnamu strefa klimatu zwrotnikowego wilgotnego, a na południu – równikowego wilgotnego. Przez cały rok średnia wilgotność powietrza w Wietnamie oscyluje wokół 85%, a w okresie letnio-jesiennym występują w całym kraju obfite opady i huragany.Wspólną cechą wszystkich stref jest sezonowość monsunowa, utrudniająca okresowo turystykę.

Wg specjalistów od tej część świata i naszego Partnera wczasywazji.pl najlepszymi miesiącami do eksploracji Wietnamu z północy na południe (i odwrotnie) są: listopad, marzec i kwiecień. W tych miesiącach we wszystkich strefach klimatycznych, przez które przyjdzie nam przejechać, pogoda będzie statystycznie średnio wyśmienita, opady niskie, a temperatura bliska 30 stopni Celsjusza 😎. 

Poniżej tabela roczna uśredniona publikowana przez znany portal wakacje.pl:

 

3. KULTURA W WIETNAMIE I CO WARTO WIEDZIEĆ…

Ukształtowana na przestrzeni wieków, pielęgnowana przez liczne grupy etniczne, bogata w różnorodność – obyczajowość, kuchnia i kultura Wietnamu.

3.1. OBYCZAJE

Niezliczone festyny i święta religijne wyznaczają rytm życia w Wietnamie. Niezwykle bogaty wachlarz najróżniejszych uroczystości i zabaw wpisuje się codzienność Wietnamu, przyciągając – azjatycką otwartością na obcych – rzesze ciekawskich turystów, proponując im również aktywny udział zarówno w skromnych uroczystościach rodzinnych, organizowanych ku czci przodków, jak i w hucznych świętach narodowych, z których największym jest bodaj Tết Nguyên Đan, czyli wietnamski Nowy Rok. Wiejskie festyny organizowane najczęściej na cześć opiekuńczego ducha wioski odbywają się przez cały rok, choć ich kulminacja przypada na miesiące wiosenne i jesienne.
Warto wiedzieć, że większość wietnamskich świąt swoje pierwotne pochodzenie bierze z Chin, przez stulecia nieco pomieszane, przeformatowane i ukształtowane lokalnymi wierzeniami oraz plemiennymi praktykami. Licznie zamieszkujące Wietnam mniejszości etniczne pielęgnują swoje własne obrządki, których tematyka jest ściśle związana z cyklem rolnym (zasiewem i zbiorem), polowaniami, a także narodzinami i śmiercią w rodzinie.

3.1.1. CIEKAWOSTKI OBYCZAJOWE WIETNAMU

 • w Wietnamie pogrzeby i pochówki odbywają się nadal często na polach ryżowych, mimo publicznych i zorganizowanych cmentarzy
 • język wietnamski sprawia trudność w porozumiewaniu się nawet samym Wietnamczykom (jest językiem tonalnym, wiele słów składa się z jednej sylaby)
 • 40% mieszkańców Wietnamu nosi nazwisko Nguyen (odpowiednik naszego Kowalskiego)
 • w Wietnamie europejskie maniery restauracyjne mogą wzbudzać nietypowe zainteresowanie – w wietnamskiej restauracji posiłki spożywa się głośno, a resztki (podobnie jak niedopałki, serwetki) zrzuca pod stół
 • pierwszy klient dnia dla wietnamskiego handlowca wróżbą dobrego, lub złego handlu na cały dzień – targuj się, jeśli masz pewność, że jesteś pierwszym klientem
 • piwny brzuszek męski jest chlubą w Wietnamie – nie wciągaj brzucha, raczej eksponuj
 • palenie tytoniu dozwolone jest w Wietnamie w każdym miejscu – palacze stanowią 50% populacji
 • w Wietnamie spożywanie alkoholu w korelacji z wiekiem nie ma swojego prawnego uregulowania – nie ma określonego minimalnego wieku, od którego można spożywać alkohol
 • w Wietnamie funkcjonują 3 rodzaje tablic restrykcyjnych –  czerwone zarezerwowane dla urzędników militarnych, które naturalnie są przepustką do zaparkowania w dowolnym miejscu i większej swobody na drodze; niebieskie z których korzysta rząd oraz białe dla obywateli
 • w Wietnamie każdy Polak z łatwością może zostać milionerem – 1.000.000 dongów wietnamskich to jedyne 210 PLN 🤣

Aby uniknąć niezręcznych sytuacji, niekomfortowego dysonansu podczas podróży po Wietnamie to też warto wiedzieć:

 • dotyk nieswojej głowy może zostać odebrany, jako zagrożenie
 • gestykulowanie, machanie ręką, lub wskazywanie palcem odebrane zostanie jako nieuprzejmość
 • klepnięcie ramienia Wietnamczyka będzie odebrane, jak zniewaga, może zostać odebrane, jak zagrożenie
 • patrzenie w oczy osobie, której chce się okazać szacunek przyniesie odwrotny efekt
 • głośny ton rozmowy zostanie odebrany conajmniej, jak niegrzeczność

3.2. KUCHNIA

Błędnie kojarzona z kuchnią orientalną, z elementami japońskiej, chińskiej, czy tajskiej, popularyzowaną przez restauracje orientalne w Europie. Kuchnia wietnamska jest w Europie stosunkowo mało znana. A tymczasem Wietnam i jego kuchnia może spokojnie konkurować z Tajlandią o miano najsmaczniejszej kuchni w całej Azji Południowo-Wschodniej. Najpopularniejszymi potrawami w Wietnamie są Pho i banh mi.

Pho to danie przygotowane z makaronu ryżowego, kurczaka albo wołowiny (jest też wersja wegetariańska z tofu) oraz świeżych ziół. Bahn mi to bagietka z wieprzowiną, marchwią, kolendrą, ogórkami i czasem jajkiem. Idealna, by chwycić „na szybko” podczas zwiedzania.

Generalnie potrawy w kuchni wietnamskiej mają niezwykle subtelny i wyważony smak, a ich różnorodność przyprawia wprost o zawrót głowy. Istotną rolę w kuchni wietnamskiej odgrywa położenie geograficzne regionów: na północy chińskie wpływy wyczuwalne są przede wszystkim w pożywnych zupach, ostre przyprawy w daniach z południa, a aromat ziół i złożona obróbka są częścią kuchni środkowego wybrzeża.

Wietnamska kuchnia to kompozycja pięciu najistotniejszych smaków – kwaśny (drewno), gorzki (ogień), pikantny (metal), słodki (ziemia) oraz słony (woda)…

Podróżując przez Wietnam nie sposób uniknąć okazji do spróbowania lokalnych specjałów, w tym degustacji wina ryżowego i piwa wprost ze spiżarni lokalnych społeczności (mieszkańcy wsi i miasteczek bardzo chętnie dzielą się z przybyszami tym, czym chata bogata).

Przy okazji o alkoholach nieco więcej…

Rượu rắn, czyli żmijówka, to popularna w Wietnamie nalewka z… wężem, czasami nawet kilkoma i to tymi jadowitymi…. Ale spokojnie – jad węża rozkłada się w alkoholu i nie stanowi zagrożenia. Wietnamczycy wierzą, że spożywanie węża przedłuża młodość i dobrze wpływa na zdrowie.

Bia hơi – „Parujące piwo” – to piwo ważone, beczkowane, niepasteryzowane, sprzedawane i spożywane do 48 godzin od beczkowania. W 2009 roku szklanka piwa kosztowała 3 000, czyli 50 groszy!

3.3. KULTURA I RELIGIA

Co jeszcze warto o wiedzieć o Wietnamie? Do odwiecznych tradycji kupieckich Wietnamu nawiązują tętniące życiem dzielnice handlowe z uroczą gmatwaniną uliczek, obfitujących w stoiska z lokalnym rękodziełem. Wielowiekowe świątynie na północy kraju noszą znamiona wyraźnych wpływów chińskich, na południu zaś przywołują silne skojarzeniem z hinduizmem. Wpływy kolonizacji z czasów francuskich i z XIX wieku to głównie majestatyczne budowle, wznoszące się wzdłuż szerokich bulwarów i w cieniu starych drzew. Współczesna architektura związana z rolą, jaką odgrywa dziś Wietnam w rozwijającej się gospodarce azjatyckiej – nowoczesne, szklane biurowce i eleganckie hotele w centrach dużych miast.

Ponad 40% populacji w Wietnamie wg szacunków wyznaje tradycyjne religie plemienne. Niespełna 30% uznawanych jest za ateistów, a mniej niż 17% to buddyści. W Wietnamie granice i przejście pomiędzy poszczególnymi religiami są dość płynne, a przynależność do jednej religii nie wyklucza wyznawania innej….

Wyjątkiem jest jednak chrześcijaństwo. Kościoły katolickie spotkać tu można głównie na południu kraju, a wyznawców chrześcijaństwa przybywa. W Wietnamie przyjęło się powiedzenie, że ludzie zostają katolikami w imię sprzeciwu wobec władzy. Katolicy w Wietnamie są czymś w rodzaju współczesnych męczenników – osoby zadeklarowane otrzymują adnotację o swoim wyznaniu w dokumentach i nie mają możliwości otrzymania pracy np. w urzędzie.

3.4. GOSPODARKA

Wietnam zaraz po Brazylii to drugi co do wielkości producent kawy na świecie oraz największy producent orzechów nerkowca (37% orzechów nerkowca na świecie pochodzi właśnie z Wietnamu. Również drugie miejsce w świecie zajmuje Wietnam w rankingu produkcji ryżu.

Stopa bezrobocia w Wietnamie wynosi mniej niż 2,5%, co plasuje Wietnam w gronie kilkunastu krajów świata z najniższą stopą bezrobocia, a gospodarka wietnamska jest jedną z najszybciej rozwijających się w Azji.

4. ZABYTKI UNESCO W WIETNAMIE…

Na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisanych zostało do dziś 8 obiektów:

 • Zespół zabytkowy Hue
 • Zatoka Ha-Long
 • Dawne miasto Hoi An
 • Sanktuarium My Son
 • Phong Nha – Park Narodowy Ke Bang
 • Cytadela Dynastii Ho
 • Zespół krajobrazowy Trang An
 • Park Narodowy Phong Nha-Kė Bàng

5. CO ZABRAĆ W PODRÓŻ DO WIETNAMU?

5.1. DOKUMENTY

 • PASZPORT – wjazd do i pobyt w Wietnamie wymaga posiadania ważnego PASZPORTU, minimalna ważność dokumentu to 6 miesięcy
 • MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY – użytkowanie pojazdów w Wietnamie wymaga posiadania Międzynarodowego Prawa Jazdy
Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, wymagane jest prawo jazdy międzynarodowe, choć możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce bywa problematyczna. 
W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.
Ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę motocykli i skuterów należy wziąć pod uwagę, że prędkość podróżowania na większości odcinków dróg nie przekracza 30-40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty

 • WIZA – wjazd do i pobyt w Wietnamie wymaga uzyskania wizy

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest także otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe jest to również w wyjątkowych, losowych przypadkach (np. choroba, śmierć członka rodziny).

O wizę do Wietnamu można ubiegać się również za pośrednictwem Internetu (tzw. e-wiza). Wiza elektroniczna uprawnia do jednorazowego wjazdu do Wietnamu w celach turystycznych. E-wiza może zostać wydana na okres czasu nie dłuższy niż 30 dni. Na podstawie e-wizy Urząd Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt (e-wiza nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych). Pozwolenie może zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

LINK DO STRON RZĄDOWYCH WIETNAMU (VN) UMOŻLIWIAJĄCYCH UZYSKANIE E-WIZY (30 DNIOWEJ!) TUTAJ 

INSTRUKCJA WYPEŁNIENIA APLIKACJI WIZOWEJ DO WIETNAMU. Pomocna przy wypełnianiu aplikacji może być – sporządzona przez nas na okoliczność wycieczki objazdowej od Hanoi do Sajgonu, realizowanej w Wietnamie w terminie 4-17.11.2022 – instrukcja w formie print screen z sugestiami, co i gdzie wprowadzić. Po odpowiednim zmodyfikowaniu wpisów w instrukcji, może być z powodzeniem wykorzystana dla każdego innego przypadku podróży do Wietnamu. LINK DO INSTRUKCJI WYPEŁNIENIA WNIOSKU WIZOWEGO DO WIETNAMU TUTAJ

5.2. WALUTA

Oficjalną i obowiązującą walutą Wietnamu jest dong wietnamski, skrót międzynarodowy to VND. Jest jedną z najsłabszych walut na świecie, obecnie kurs (na miesiąc październik 2022) wynosi odpowiednio do PLN i USD:

Zatem w zaokrągleniu i dla łatwiejszego przeliczania w locie:

 • 1 PLN = ok. 4.800 VND
 • 1 USD = ok. 23.800 VND

Nominały wietnamskich banknotów: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000, 500 000. Na awersie każdego banknotu (poza 100) wizerunek sławnego przywódcy, prezydenta i premiera Demokratycznej Republiki Wietnamu Ho Chi Minha, a rewers – symbol ekonomiczny lub kulturowy Wietnamu.

Do Wietnamu najlepiej zabrać jednak Dolary Amerykańskie (USD), stanowiące tutaj tzw. drugą walutę Azji. Bez najmniejszego problemu dolary wymienimy na miejscu na lokalną walutę, w wielu miejscach będzie można również zapłacić bezpośrednio w dolarach. Dong wietnamski „awaryjnie” można pobrać w bankomacie, ale kurs i prowizja nie będą zbyt zachęcające do uczynienia tej metody pozyskania gotówki popularną, no może jedynie wygodną.

Przy wymianie (lub wypłacaniu z bankomatu) donga wietnamskiego warto pamiętać, by nie przesadzać z nadwyżkami – wymiana donga w każdą inną stroną, na inną walutę (np. dolara) będzie zwyczajnie prawie niemożliwa.

W Wietnamie dobrze funkcjonują płatności kartami płatniczymi, sprawdza się doskonale międzynarodowa karta REVOLUT.

 

5.3. NIEZBĘDNIK PODRÓŻNIKA

Podróżując po Wietnamie koniecznie należy wyposażyć się w następujące „gadżety” osobiste:

 • krem z filtrem UV (nawet filtr 30) dostosowany do cery i przede wszystkim sprawdzony
 • wygodne nakrycie głowy
 • wygodne, lekkie i przewiewne ubranie
 • wygodne obuwie (mogą być sandały) trekkingowe
 • lekki plecak trekkingowy
 • bidon na wodę, lub tzw. system hydracyjny do plecaku

 

5.4. NIEZBĘDNIK MOTOCYKLISTY

Zamierzając podróżować po Wietnamie motocyklem koniecznie należy ze sobą przywieźć:

 • kask lekki, najlepiej otwarty z szybą i blendą
 • komin przewiewny do ochrony szyi, lub apaszkę motocyklową
 • ciemne okulary
 • rękawiczki motocyklowe letnie
 • ochraniacze siatkowe, tzw. buzery, choć najlepiej (ze względu na palące słońce) używać pełnych rękawów i nogawek ubrań z ochraniaczami
 • buty motocyklowe letnie
 • poncho, lub ubranie przeciw-deszczowe
 • bidon na wodę, lub tzw. system hydracyjny z plecakiem (camel bag)

6. CO PRZYWIEŹĆ Z PODRÓŻY DO WIETNAMU?

Cytując niemal za informacjami udostępnianymi przez naszego Partnera wczasywazji.pl z Wietnamu turyści przywożą najczęściej:

 • Herbata i kawa bezpośrednio z odwiedzanych plantacji. W całym Wietnamie kupisz  lokalną herbatę i kawę w setkach ich odmian, różnorodnościach opakowań, „okazyjnych” cenach. Poszukiwanie czegoś wyjątkowego w tej przytłaczającej różnorodności i ilości propozycji nie będzie łatwe, a tzw. okazje cenowe nie zawsze idą w parze z jakością. Najrozsądniejszym będzie więc zakup tego, co będziesz mógł dotknąć, poczuć i posmakować.
 • Figurki, magnesy i rękodzieło byleby nie były zabytkowe i nie pochodziły z kości żywych zwierząt. Wietnam – rzec można niemal bez wahania – stoi na rękodziele i ludowym rzemiośle, dostępnym niemal wszędzie.
 • Odzież z wietnamskiej stolicy krawców Hoi An – szyta na miarę przez mistrzów rzemiosła krawieckiego z  pokoleniowymi tradycjami, których najliczniejsze warsztaty i kramy napotkać można właśnie w tym mieście. Oczywiście dla miłośników krawiectwa niewyszukanego na każdej ulicy, niemal w każdej miejscowości odzież prosta, prawie europejska – niezliczone wzory pamiątkowych koszulek z chwytliwym „Good morning Vietnam”, przez ilustracje splątanych linii energetycznych, czy wyjaśniające znaczenie sygnalizacji świetlnej w Wietnamie.

 

 

Jeśli dobrnąłeś aż tutaj, to znaczy że jesteś gotowy na wyjazd z nami. Wybierz jedną z propozycji dostępnych w katalogu MOTO-PODRÓŻY  TUTAJ i zarezerwuj swój wyjazd już teraz, zanim ktoś cię uprzedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.