SYCYLIA-ERICE-MIASTECZKO

Sycylijska Erice – osada w chmurach

Sycylijska Erice – osada w chmurach

Erice to przepiękne, sycylijskie średniowieczne miasteczko położone na szczycie Monte San Giuliano, 751 m. ponad zatoką Trapani.

Erice – osada w chmurach

SYCYLIA-ERICE-MIASTECZKOJego nazwa ma mityczne pochodzenie: Eryks był półbogiem, synem Wenus i Bute, królem Elymów (pierwotnych mieszkańców Sycylii), który zdobył panowanie po pokonaniu w walce samego Heraklesa.

👩‍🏫 W dawnych czasach góra Eryks była punktem odniesienia dla żeglarzy, których patronką stała się Wenus. Nocą wielkie ognisko palone na świętym miejscu służyło jako latarnia morska. Fenicjanie, w hołdzie Wenus, wybudowali tu na skarpie świątynię (miejsce „świętej prostytucji” ). Według podań miała ona runąć w noc narodzin Jezusa – wskutek trzęsienia ziemi. Jej miejsce zajął normański zamek Castello di Venere, wybudowany prawdopodobnie z tego samego kamienia co ona.

SYCYLIA-ERICE-MIASTECZKO Wiszące w chmurach Erice, z zabudową na planie trójkąta, z potężnymi murami obronnymi, wyślizganym brukiem kamiennych uliczek, placykami, podwórkami, kamiennymi domami i licznymi kościołami przyciąga rzesze turystów.
Do historycznego centrum wiedzie droga przez XII-wieczną Bramę Trapani, wykutą w elimsko-punickim murze fortyfikacyjnym pochodzącym z V w. p.n.e. (była ona jednym z trzech wejść do miasta).

 

Oprócz wszechobecnej historii i kultury jest coś jeszcze, co charakteryzuje Erice – zapierające dech w piersiach widoki… 😍
SYCYLIA-ERICE-MIASTECZKOJuż sam przyjazd do Erice wywołuje wiele emocji. Jeśli wybierzemy podróż autobusem lub samochodem, czeka na nas droga pełna ostrych, niebezpiecznych zakrętów 🏍👍 Miejscami kierowcy zmuszeni są ostrzegać się klaksonem, ponieważ widoczność na drodze jest niewielka, a zamiast pobocza jest przepaść. Szczególnie atrakcyjny staje się przejazd w pochmurny dzień. Wówczas ma się wrażenie, że przedzieramy się przez chmury do całkiem innej krainy.
Drugą opcją dotarcia do Erice, jest przejazd kolejką gondolową z Trapani. Niesamowite wrażenia i bajeczne widoki gwarantowane! 👌

Erice klimatyczne miejsce

SYCYLIA-ERICE-MIASTECZKOErice ma własny mikroklimat. Sycylijczycy w upalne dni przyjeżdżają tu szukać orzeźwienia… Jest tu chłodniej, częściej miasto spowijają chmury. Wydawać by się mogło, że turysta będzie zawiedziony ujrzawszy pochmurne niebo, jednak w tym wypadku trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, kiedy miasto prezentuje się lepiej. W pochmurny dzień, gdy wąskimi uliczkami przeciskają się obłoki i unosi delikatna mgła, Erice sprawia wrażenie miejsca magicznego, z surową, dostojną architekturą. Z kolei w słoneczny dzień spacerując po Erice można podziwiać bajecznie piękne wybrzeże. Rozświetlone słońcem i bezludne boczne uliczki przenoszą nas w czasy średniowiecznych Włoch… Która odsłona miasta jest więc bardziej atrakcyjna? Musicie odpowiedzieć sobie sami 

SYCYLIA-ERICE-MIASTECZKOCo ważne, mimo tysięcy turystów odwiedzających to niezwykłe miejsce, nie straciło ono swojego charakteru.
Nie stało się tętniącym życiem, głośnym kurortem.
Jest miejscem refleksyjnym, oazą spokoju, ciszy i odosobnienia. Szczególnie wieczorami można się tu oderwać od rzeczywistości i zanurzyć w przeszłości…

 

 

 

0 komentarzy w “Sycylijska Erice – osada w chmurachDodaj komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *