„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

ADRSPACH-SKALNE-MIASTO-JEZIORO

Sudety z Adrspach na krótki weekend…

Gdzie na dwu-, trzydniowy weekend?

Oczywiście Polska. Mamy wiele pięknych miejsc… Dla miłośników krajobrazów górskich  Jednym z nich (choć piękno rozkłada się po obu stronach granicy) są niewątpliwie Sudety, z obowiązkowymi skalnymi miastami Adrspach i Teplice, w bezpośrednim sąsiedztwie Parków Krajobrazowych Sudetów Wałbrzyskich i Gór Sowich z ich licznymi tajemnicami…

CELE TURYSTYCZNE A TRASA OBJAZDOWA

Trasa weekendowa (mowa oczywiście o motocyklowej) nie powinna być dłuższa ponad 200… może 250 km. Chcemy uprawiać turystykę – zwiedzać, poczuć zapach i smak miejsc, spotkać ludzi, utrwalić piękno regionów.

Cele wyjazdowe, czy raczej objazdowe motocyklowego weekendu turystycznego, jakie warto w tych okolicach odwiedzić (wybrane spośród całkiem licznych pozostałych) znajdują się na liście:

  • skalne miasto Adrspach w Czechach
  • Kaplica Czaszek w Czermnej
  • Ogród Japoński w Jarkowie
  • Ruiny Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim
  • Arado – zaginione laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze
  • Browary Broumov w Czechach

Łącząc ze sobą odcinkami dróg w odpowiedniej kolejności  (kolejność na liście nie jest przypadkowa) otrzymamy całkiem atrakcyjną w przejeździe pętlę, dającą ogrom wrażeń z jazdy malowniczymi drogami oraz szanse na liczne postoje fakultatywne.

SKALNE MIASTO ADRSPACH

ADRSPACH-SKALNE-MIASTO-SKALYEncyklopedycznie Adršpach (niem. Adersbach) to gmina wiejska w Czechach, w tzw. kraju hradeckim. Ta również mała miejscowość wypoczynkowa położona w Górach Stołowych, które w tej części noszą nazwę Adršpašskoteplické skály w dolinie Adršpašskiego potoku, kilka-kilkanaście kilometrów od polskiej granicy.

 

Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály lub Adršpašsko-teplické skály) to przyrodniczo fantastyczny w formie kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury., pełen niezwykłych ostańców wznoszących się ku niebu i pokrytych lasem. Skalne Miasto to de facto dwa spore skupiska skał (Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály) połączone ze sobą trasą turystyczną oraz kilka innych, położonych na obrzeżach rezerwatu, atrakcji.

historia…

W XIII wieku w okolicy istniały dwie osady, które dały początek dzisiejszym: Adršpach i Teplice nad Metují. Jest więc prawdopodobne, że mieszkańcy wyprawiali się pomiędzy skały w poszukiwaniu budulca czy podczas polowań.

Świetność medialna Skalnego Miasta przypada na wiek XVIII i XIX. Przyczyniło się do tego kilka czynników. Pierwszy – początki turystyki i zainteresowania człowieka najbliższą okolicą oraz pamiątkami przeszłości. Drugi – epoka romantyzmu, dla poetów i artystów labirynt skalny z ruinami zamków i pradawnym lasem był idealnym miejscem do szukania natchnienia. Trzeci – w 1824 roku na terenie Teplickich Skał wybuchł wielki pożar, który odsłonił wejście do najbardziej niedostępnych części.

przyroda…ADRSPACH-SKALNE-MIASTO-JEZIORO

Rezerwat jest częścią Gór Stołowych. Większość skał to piaskowce pochodzące z różnych okresów geologicznych. Charakterystyczna górska roślinność i kilkaset ciekawych gatunków w tym fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. Również flora Skalnego Miasta to wiele ciekawych gatunków zwierząt, wśród nich borsuk, bocian czarny, czapla, nietoperze, ale także żmije zygzakowate!

 

KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ

KAPLICA-CZASZEK-CZASZKAW miejscowości Czermna, blisko granicy z Czechami, niemal na obrzeżach Kudowy-Zdrój… jest jednym wielkim, wspólnym grobowcem ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku.

3 tysiące ludzkich czaszek i kości stanowi elewację wewnętrzną kaplicy, pokrywając ściany i sufit. Pod podłogą kaplicy spoczywa dalsze 20-30 tysięcy ludzkich szczątków…

Ciarki przechodzą na samą próbę wyobrażenia sobie tej formy zdobienia wnętrza… skąd to się wzięło?

Otóż kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, któremu zbieranie, dezynfekcja i impregnacja szczątków oraz budowa kaplicy zajęły podobno osiem lat. Chory pomysł, czy hołd….? Raczej hołd, acz nietypowy na skalę Polski i również Europy..

Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich, którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Wg przewodników w kaplicy eksponowane są czaszki osób, które zapisały się w historii, m.in. grabarza Langera, sołtysa Czermnej i jego żony, czaszki Tatarów (wskazuje anatomia). Ślady kul nosi czaszka sołtysa Martinca, który w czasie wojny siedmioletniej (1756–63) został rozstrzelany przez Prusaków za to, że przeprowadzał wojska austriackie przez Błędne Skały. Jego żona zginęła od ciosu ostrym narzędziem (ślad na czaszce), próbując zasłonić męża własnym ciałem.

Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie!!!

OGRÓD JAPOŃSKI W JARKOWIE

Droga wspina się pod górę. Domy malutkiego Jarkowa toną w ciszy okolicznych lasów.
Dobre powietrze i okoliczne góry (najbliższa Ptasznica, ok. 1300m, do Kudowy zaledwie 3 km) to niewątpliwe atuty tego kawałka Polski.
Sudety są niezwykle ciekawym regionem, choć do Jarkowa – jeszcze całkiem do niedawna – zaglądało niewielu turystów… Obecnie przybywa ich coraz więcej, z różnych, odległych stron, także z zagranicy, a to za sprawą tego niezwykłego ogrodu.

JARKOW-OGROD-JAPONSKITo drugi ogród japoński w Polsce udostępniony w 2003 r. dla turystów. Uznawany za prywatny cud ogrodnictwa jest efektem wieloletniej, wytężonej pracy i oczywiście pasji właściciela – pana Edwarda Majchera. W 2000 r. ogród otrzymał nagrodę miesięcznika „Ogrody”.

 

Ogród otwarty dla zwiedzających od maja do końca września codziennie w godzinach 10.00 do 21.00, czasami dłużej.

RUINY ZAMKU GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM

ZAGORZE-SLASKIE-ZAMEK-GRODNOZamek położony jest w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem rzeki Bystrzyca, której dolina (kiedyś zwana Śląską Doliną) stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi.

Niezwykle malowniczą lokalizację zamku dodatkowo potęguje – położone u podnóża góry –  zaporowe Jezioro Lubachowskie.

Według niektórych legend, już w 800 roku na górze Choina znajdowała się budowla obronna w kształcie czworobocznej strażnicy. Rozbudowę do rozmiarów okazałej twierdzy przypisuje się księciu Bolesławowi Wysokiemu. Średniowieczna świetność zamku przypadająca na I połowę XIV wieku jest zaś zasługą Bolka II Małego, który rozbudował i otoczył murem obronnym, nadając znaczenie warowni.

Jak to zwykle bywało z tego typu obiektami, tak i zamek Grodno zmieniał wielokrotnie swoich właścicieli. Trafem przechodził kilkukrotnie z rąk do rąk rycerzy-rozbójników, skąd przylgnęła do niego nazwa “Gospody Morderców”. Tutaj liczne trofea grabieży przechowywano latami, zasilając szczodrze kolejne rozbudowy warowni. Ogołocony ze skarbów w okresie wojny trzydziestoletniej, w czasie której szwedzcy najeźdźcy wywieźli z niego co cenniejsze przedmioty.

ZAGORZE-SLASKIE-ZAMEK-GRODNO

SONY DSC

XVIII wiek to okres popadania zamku w ruinę, XIX wiek – głównie remonty i rewitalizacje. Udostępniony do zwiedzania w drugiej połowie XIX wieku, pod nazwą „Zamek Kynsburg”, a zamkiem Grodno nazwany dopiero po wybuchu II wojny światowej.

Z ciekawostek – zamek Grodno uchodzi za najbardziej nawiedzony zamek w Polsce, o czym przekonać można się podczas jego zwiedzania….

ARADO – ZAGINIONE LABORATORIUM HITLERA W KAMIENNEJ GÓRZE

KAMIENNA-GORA-ARADO-2Kamienna Góra na Dolnym Śląsku, położona jest w połowie drogi między Wałbrzychem a Jelenią Górą. To pełne tajemnic miasteczko, a właściwie wielowarstwa geologiczna sięgająca setki metrów pod nim, w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Odkryte do dziś 10 podziemnych  obiektów, zlokalizowanych jest w różnych częściach miasta. Wydrążyli je – oczywiście rękoma robotników przymusowych – Niemcy w czasie II wojny światowej. Przeznaczenie obiektów (to znane) – umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i  broń.

Wejście do kompleksu znajduje się w centrum Kamiennej Góry, przy ulicy Lubawskiej 1a. Do kompleksu i parkingów (położonych w odległości do 200 metrów od kompleksu)  prowadzą z każdej strony miasta specjalne drogowskazy.

KAMIENNA-GORA-ARADO-3W trakcie godzinnej  podróży w czasie (zwiedzanie obiektu trwa około 50 minut z przewodnikiem) dowiedzieć się można sporo o pasjonującej historii – o tym jak polscy bohaterowie pokrzyżowali plany hitlerowcom i wykradli tajemnice ich wunderwaffe!

“Projekt Arado” jest  najnowocześniejszym podziemnym kompleksem w Polsce.  Nowatorska  iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik który wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę by zdobyć niemieckie tajemnice – to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na zwiedzających w Kamiennej Górze.  KAMIENNA-GORA-ARADO-1

Co kryją podziemia? Unikalne w skali Europy eksponaty- części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Tajemnicze konstrukcje i.. Tajemnica Wojskowa!

To trzeba zobaczyć….

BROWARY BROUMOV W CZECHACH

Browar tuż przy granicy z Polską, 30 kilometrów od Wałbrzycha, znajduje się kilkutysięczne czeskie miasteczko Broumov, a w nim jeden ze starszych browarów w tej części Europy. Wyrabiane obecnie w browarze piwo o nazwie Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów.

Wiadomo, że Benedyktyni przybyli tutaj z Pragi, zaraz po nadaniu praw miejskich Broumovowi przez króla czeskiego Karola IV w 1348 roku, i właśnie tą datę przyjmuje się za początkową tradycji warzenia piwa w mieście. Niestety do naszych czasów nie zachowało się wiele informacjii na temat piwowarstwa w tym regionie. Prawdopodobnie w średniowieczu zakonnicy warzyli piwo na własny użytek.

Piwo w tamtych czasach różniło się znacznie od dzisiejszego, przede wszystkim znacznie niższą zawartością alkoholu. Jeszcze do XX wieku, szczególnie na wsiach, było napojem powszechnym i obok mleka najbardziej dostępnym.

Pierwszym znanym z nazwiska piwowarem klasztornego browaru był niejaki Johann Verner, który zmarł w 1633 roku. W XVI i XVII wieku Broumov nawiedzały częste pożary, po jednym z nich miasto uległo prawie całkowitemu spaleniu. Po każdej z klęsk miasto i browar, dzięki pracowitym benedyktynom, stawało jednak na nogi. Po jednej z takich klęsk na początku XVIII wieku zapobiegliwi zakonnicy postanowili przenieść browar poza mury klasztoru. Nowy budynek postawiono w latach 1712-14 w pobliskiej wsi Olivětin (dziś będącej częścią miasta), w odległości około 2 km od klasztoru. W tym miejscu zakład funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Obecnie wyrabiane piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru.
Z zachowanych dokumentów wynika, ze tutejszy opat Grzegorz potwierdził w roku 1541 prawo warzenia piwa przez miasto. W roku 1948 browar klasztorny upaństwowiono. Wszedł on pod zarząd większych zakładów, między innymi z Hradca Kralove. Obecnie jest spółką prywatną.

Atutem browaru jest własna słodownia oraz ujęcie wody ze studni artezyjskiej. Charakteryzuje się on pełnym smakiem podkreślonym zdecydowanym, goryczkowym akcentem chmielowym i wysoką pienistością.

Browar koniecznie należy odwiedzić i zwiedzić… dla zmotoryzowanych pozostaje zakup kilku butelek w kuferek do wieczornej degustacji.

GDZIE NA NOC

Miejsc jest sporo, zwłaszcza po stronie czeskiej w okolicach skalnego miasta.

Polecane przez nas miejsce to  Hotel – Restauracja Zámeček Janovičky (Janovičky 62, Broumov, 550 01, Czechy, GPS: N 050° 38.564, E 16° 21.537), położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Broumovsko, na terenie ośrodka narciarskiego Janovičky. Obiekt jest odnowionym zajazdem z początku XX wieku i oferuje taras z panoramicznym widokiem na okolicę. Pokoje wyposażone w TV, pokoje z łazienkami. Standard bardzo dobry. Na miejscu restauracja, w której serwowane są dania kuchni czeskiej.

 

PLAN JEDNODNIOWEJ TRASY PRZEJAZDOWEJ

Przykład trasy, która została zaplanowana pod jedno z wydarzeń grupy MOTOpodrozni.pl zakłada przejazd wszystkimi zaznaczonymi punktami w ciągu jednego, pięknego dnia i to bez większego pośpiechu, choć również bez nadmiernej swobody… z noclegiem właśnie w Zámeček Janovičky.

MAPA-SUDETY-WEEKEND

Łączna długość trasy w pętli to około 215 km, zaplanowana na 3 godziny jazdy oraz 6 godzin postojów w punktach oznaczonych i nieoznaczonych (spontanicznych) w planie.

Plan przygotowany został przez nas pod MOTOweekend w Sudetach z fotosesją w Adrspach, z datą realizacji 27-29.07.2018.  Jeśli czytając to poczujesz się zainspirowany, do opracowania własnego planu, a może zechcesz w całości skorzystać – podziel się z nami w komentarzu. Będzie nam niezmiernie miło.

4 thoughts on "Sudety z Adrspach na krótki weekend…"

  1. Marek pisze:

    Jak sie uda zrealizować cały plan to będzie super!

    1. Też będziemy zadowoleni, jeśli uda się całość.
      Spróbujemy 🙂

  2. Marek pisze:

    Super plan i trzymam kciuki za jego realizację w całości. Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie tego rajdu!

    1. Dzięki, dzięki.
      Postaramy się całą grupą, żeby w realu był jeszcze bardziej super 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.