SYCYLIA-CEFALU-KATEDRA

Cefalu – Sycylia w pigułce…

Cefalu – Sycylia w pigułce…

SYCYLIA-CEFALU-ZATOKAMawiają, że to Sycylia w pigułce.
Morze, złocista plaża, średniowieczna zabudowa, historyczne mury…
Miasteczko, które umościło się u stóp skały La Rocca (270 m n.p.m.) i wtulone w nią żyje swoim rytmem od setek lat.

CEFALU Sycylia w pigułce

Cefalu pokochają zarówno miłośnicy zwiedzania czy fotografowania, jak i ci, którzy wybierają plażowanie i przypatrywanie się bajecznym zachodom słońca.

SYCYLIA-CEFALU-KATEDRA😍 Odwiedzając miasteczko koniecznie trzeba przejść się po wąskich i krętych uliczkach, podziwiać jego starą, dobrze zachowaną architekturę, łańcuch kamieniczek i domów rybackich, które wychodzą bezpośrednio na morze (to chyba najbardziej klimatyczne miejsce w Cefalu). I gdyby nie turyści i sklepiki z pamiątkami, miałoby się wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie…

🖋 „[…] wychodzi się zza rogu zwyczajnej uliczki i wprost w oczy uderza olbrzymia, potężna katedra stojąca na obszernym placyku. Widok tej budowli jest tak niespodziewany, że człowiek zatrzymuje się na chwilkę, bo mu tchu zabrakło w piersiach.”

SYCYLIA-CEFALU-KATEDRATak o katedrze w Cefalu pisał Jarosław Iwaszkiewicz.
I rzeczywiście, górując nad domostwami stanowi ona zaskakujący element wśród zabudowy miasteczka.
👩‍🏫 Jej budowę rozpoczęto po tym, jak na plaży w Cefalu wylądował król Sycylii Roger II, uratowawszy się ze sztormu. Obawiając się o własne życie, przysiągł wcześniej na morzu, że jeśli przeżyje burzę, wybuduje katedrę. I tak też uczynił.

Katedra to przykład architektury normańskiej. Charakterystycznym elementem wnętrza jest bizantyjska mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora. Nad Pantokratorem widnieje napis w języku łacińskim: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia.”

Będąc w Cefalu warto dotrzeć do przynajmniej jednego z najlepszych miejsc widokowych.
 Jednym z nich jest szczyt skały La Rocca (270 m n.p.m.), z którego rozpościera się obłędny widok na miasteczko i morze (niestety wstęp na skałę jest płatny, a w upale dość męczący). Czeka tam również na nas dawna cytadela, a nieco wyżej – pozostałości po starożytnej Świątyni Diany.

SYCYLIA-CEFALU-PORT-DOMYDrugim miejscem są mury obronne, gdzie zobaczymy najwspanialsze zachody słońca. Widać stamtąd – z jednej strony – ogrom morza, a z drugiej – miasto pięknie oświetlone złotawymi promieniami słonecznymi. Na samym końcu promenady postawiono także ławki, które wieczorami zapełniają się turystami o romantycznej naturze.

 

 

KIEDY jechać?

Klimat śródziemnomorski Sycylii jest zróżnicowany: wzdłuż wybrzeży zimy są stosunkowo łagodne, wiosna i jesień raczej ciepłe, a lata gorące. W głębi wyspy i w terenach położonych wyżej – górach klimat jest nieco bardziej surowy.

Ze względu na pogodę najlepszymi miesiącami do zwiedzania Sycylii w ruchu, szczególnie dla osób nienajlepiej znoszących upały (i dla motocyklistów) są miesiące: maj, czerwiec, wrzesień, październik.

Najgoręcej, najtłoczniej, najdrożej, najmniej komfortowo jest w lecie, z prawdziwym epogeum w sierpniu.

SYCYLIA-TABELA-KLIMAT

[AUTOR tekstu; Mirela Sz]

0 komentarzy w “Cefalu – Sycylia w pigułce…Dodaj komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *