„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

KAMPER CAMPER

Caravaning – czym jest i dlaczego stał się tak popularny w dobie covid-19?

Caravaning jest jedną z form turystyki motorowej – turystyki sklasyfikowanej według środka transportu, którym jest caravan.

Caravan w tłumaczeniu bezpośrednim z języka angielskiego to karawana, konwój, wóz mieszkalny, pojazd mieszkalny, kamper, przyczepa kempingowa (również poprawnie: camper i przyczepa campingowa). Caravaning zatem – logicznie ujmując – musi być czymś, co wykorzystuje jako podstawę w działaniach jeden z tych elementów… I tym właśnie jest! Caravaning to forma podróżowania, w której głównym środkiem technicznym jest “caravan”, czyli kamper, przyczepa kempingowa, wóz mieszkalny.

Turystyka objazdowa, a caravaning.

Caravaning uprawiany pod wieloma postaciami i w rozmaitych formułach, wśród których jedną z najpopularniejszych jest formuła objazdowa. Formułę objazdową cechuje przemieszczanie karawany z punktu do punktu, jakkolwiek ważnego dla realizacji nadrzędnego celu jej utworzenie. W turystyce objazdowej punktami, pomiędzy którymi przemieszczają się karawany, są miejsca ogólnie zdefiniowane, jak atrakcyjne lub ważne dla jej uczestników. Mogą to być zatem miejsca noclegowo-kempingowe (campingowe) lub miejsca atrakcji turystycznych, w których caravany chętnie przystają, realizując cele wyprawy.

Turystyka objazdowa w caravaningu jest najciekawszą i najbardziej bogatą, w zewnętrzne czynniki oddziałujące na nasze doświadczanie otaczającego świata, formułą spędzania czasu z tzw. mobil house (ruchomym domem).

 

Skąd się wziął caravaning?

Na początku XX wieku, w Anglii, został utworzony (przez miłośników podróżowania i biwakowania na łonie natury, użytkowników pojazdów kempingowych) pierwszy klub caravaningowy o nazwie „The Caravan Club”, dając tym samym początek zorganizowanym ruchom i formacjom. Do Polski turystyka caravaningowa przedarła się blisko 50 lat po założeniu pierwszego klubu w Anglii, a pierwsze zorganizowane działania caravaningowe podjęte zostały z inicjatywy PZM (Polskiego Związku Motorowego) w latach 70-tych ubiegłego stulecia.

 

Caravaning w dobie pandemii.

Turystyka caravaningowa w Polsce rozwija się systematycznie i nieustannie, corocznie zyskując nowych miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Szczególnie dynamiczny rozwój turystyki caravaningowej przypada na okres pandemii covid-19. W czasie pandemii zarówno producenci przyczep kempingowych, jak i wszelkiego typu samochodów mieszkalnych (zaczynając od mikrobusów, minibusów, samochodów terenowych, kamperów w zabudowach małych i dużych, seryjnych camperów integral i półintegral) przeżywają prawdziwy bum zamówieniowy. Podobnie wypożyczalnie kamperów i przyczep kempingowych w tzw. sezonie wysokim. Sezon wysoki dla wypożyczalni kamperów trwa u nas, w tej części Europy, w okresie czerwiec do wrzesień. Wypożyczalnie kamperów wyrastają, jak grzyby po deszczu, oferując konsumentom spory wybór pojazdów. Choć podaż spora, to jednak w sezonie letnim nie sposób wypełnić i w pełni zaspokoić ogromny na. nie popyt. Przyczyn zwiększonego zainteresowania spędzaniem czasu zarówno na kempingach w formule stacjonarnej, jak i w drodze z własnym lokum w formule objazdowej, szukać pewnie należy w potrzebie wypoczynku, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa, z dala od masowych migracji grup społecznych, bardziej kameralnie i bliżej natury. To wszystko oferuje caravaning.

 

Zorganizowany caravaning w Polsce.

W rozwijającym się świecie turystyki caravaningowej, zupełnie podobnie jak i w innych formach turystyki motorowej, równolegle współistnieją dwie kategorie jej bezpośrednich uczestników:

  • uczestnicy indywidualni, uprawiający turystykę indywidualną, caravaning indywidualny
  • uczestnicy zorganizowani, uprawiający turystykę zorganizowaną, caravaning zorganizowany

Odnalezienie się w gąszczu organizacji, klubów i stowarzyszeń, powiązań i zależności występujących pomiędzy nimi nie jest łatwe. Jednym z największych w Polsce tworów typu hub jest PZM – Polski Związek Motorowy, który powstał w 1950 roku, jako efekt połączenia Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. PZM integruje, opiekuje się, wspiera i koordynuje wiele organizacji zajmujących się caravaningiem, a jednym z celów statutowym jest “programowanie i propagowanie rozwoju popularnych sportów motorowych oraz organizowanie samochodowej, motocyklowej i caravaningowej turystyki krajowej i zagranicznej“. (Pełen STATUT PZM TUTAJ)

Pośród “małych” organizatorów turystycznych znajdują się liczne biura podróży. Nasze biuro MOTOpodrozni.pl sp. z o.o. z siedzibą w województwie Kujawsko-Pomorskiem wyspecjalizowało się w organizowaniu turystyki objazdowej motocyklowej w Polsce, Europie i poza nią. Jesteśmy operatorem zorganizowanej turystyki prze doświadczony zespół z pasją, który – korzystając z ogromnego doświadczenia w projektowaniu tras turystycznych dla motocyklistów i nie tylko – od niedawna opracowuje i prowadzi imprezy dla miłośników caravaningu w formule objazdowej.

Wierzymy, że podobnie jak to miało miejsce w turystyce motocyklowej, tak i tutaj zajmiemy solidne i dobre miejsce wśród sprawdzonych dostawców rozwiązań i ulubionych przez uczestników tzw. tour operatorów na rynku.

Już dziś zapraszamy do współpracy wypożyczalnie kamperów, z którymi chętnie przygotujemy odpowiedniej jakości propozycje i rekomendujemy te, które swoją ofertą przyczyniają się do rozwoju turystyki caravaningowej w Polsce.

Chcesz skorzystać ze sprawdzonej wypożyczalni kamperów, zajrzyj TUTAJ  i zapoznaj się z ofertą SUNDAY TRAVEL z Rzeszowa. Poza szeroką ofertą camperów do wynajmu w ofercie SUNDAY TRAVEL również turystyka caravaningowa, sprawdź ofertę wypraw TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.