„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

WENECJA-KANAL-MOSTEK-1

Wenecja w jeden dzień…

Dwukrotnie w sezonie 2018 na trasie naszych podróży motocyklowych znajdzie się Wenecja, ciekawe historyczne miasto wybudowane na … wodzie. Planujemy niewiele czasu na zwiedzanie – jeden pełen dzień. Niezbędne zatem wydaje się dokładne zaplanowanie dnia… Zaczniemy od dawki wiedzy encyklopedycznej…dalej i w kolejności proponowanej trasy całodziennego smakowania Wenecji..

Wenecja Euganejska

MAPA-WENECJA-WYSPYPołożona na północy Włoch nad samym Adriatykiem, jest obecnie stolicą regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys.

Przez ponad tysiąc lat (726–1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. WENECJA-EUGANEJSKA-1Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości….

WENECJA-KANAL-MOSTEK-1

 

Karnawał wenecki

WENECJA-KARNAWAŁ-PRZEBRANIE-1Karnawał wenecki (Il Carnevale di Venezia) jest najpopularniejszym karnawałem w Europie. W czasie jego trwania żyje nim całe miasto. Ulice są pełne kolorowych, wirujących masek, muzyki i zabawy. Na karnawał przyjeżdżają turyści z całego świata, aktorzy i artyści, ale sami Wenecjanie biorą w nim udział. Mieszkańcy Wenecji prześcigają się w produkcji tradycyjnych masek i  organizacji różnych wydarzeń związanych z karnawałem. Przebieg karnawału nigdy nie jest znany z wyprzedzeniem, a w jego organizacji bierze udział nie tylko miasto, ale również prywatni przedsiębiorcy oraz grupy taneczne i teatralne .

Karnawał odbywa się w zimie. Czas jego trwania jest zawsze inny. Zazwyczaj zaczyna się 10 dni przed Środą Popielcową i jest ostatnią zabawą przed wielkim postem. WENECJA-KARNAWAŁ-PRZEBRANIE-2

Słowo karnawał pochodzi od połączenia włoskich słów carne (mięso) oraz vale (usuwać), co oznacza przerwę w spożywaniu pokarmów mięsnych oraz wyprawianiem uczt przed postem. Mówi się, że  geneza karnawału sięga pogańskich świąt, ale niektórzy widzą jego początki w starożytnych Saturnaliach.

Pierwsza pisemna wzmianka o karnawale w Wenecji pochodzi z 1268 roku, ale prawie pewne jest, że Wenecjanie nosili maski już w 11. wieku. Frywolne zabawy trwały nawet kilka miesięcy. W  czasie ich trwania obyczajowość zaczeła upadać, dlatego miasto zaczęło ograniczać noszenie masek różnymi aktami prawnymi.

WENECJA-KARNAWAL-GRUPKA-1Zakazano noszenia kostiumów poza okresem karnawału, wchodzenia w nim do kościoła i kasyna. Noszenie masek wykorzystywano do ukrycia swojej płci oraz występków, o czym świadczy na przykład dekret z roku 1603, w którym zabraniano mężczyznom przebierania się za kobiety i odwiedzania zakonnic w żeńskich klasztorach. Nie było wolno nosić pod kostiumem ostre przedmioty, które mogły spowodować zranienia osób trzecich. Za  złamanie zakazu były wymierzane srogie kary i grzywny. Mężczyznom groziły 2 lata więzienia i grzywna 500 lirów. Kobietom groziło wystawienie na pośmiewisko na placu św. Marka, grzywna 500 lirów oraz czteroletnie wygnanie z Wenecji.

Większe ograniczenia nadeszły z władzą austriackiej monarchii po upadku Republiki Weneckiej. Zdobycie miasta przez Napoleona w roku 1797 oznaczało kres karnawału, który w obawie przed rebelią zakazał jego obchodów.

Wenecki karnawał przywrócono dopiero w 1979 roku, a z nim jego dotychczasowe tradycje.

karnawał dziś…

Każdego roku karnawał rozpoczyna “lot anioła”, kiedy akrobata (przeważnie ładna dziewczyna) unosi się na stalowych linach nad placem św. Marka. Ta tradycja datuje się od 1548 roku, kiedy jeden z artystów wyspinał się na dach dzwonnicy a stamtąd na linach “przeleciał” , aż do trybuny Pałacu Dożów. Częścią dzisiejszego karnawału są przedstawienia Commedia dell´Arte, które odbywają się w teatrach oraz na ulicach miasta.

Na koniec karnawału wybiera się najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka odbywa się wielki bal oraz pokaz sztucznych ogni. Każdego roku karnawał ma inny motyw. W ostatnich latach były to np. podróże Marco Polo.

Tradycyjne maski ubierane na karnawał wywodzą się ze wspomnianej Commedie dell´Arte, w której występowali bohaterowie w charakterystycznych kostiumach. Stąd pochodzi znana Colombina – maska zdobiona złotem lub srebrem zakrywająca tylko górną część twarzy, Arlecchino – maska produkowana z drzewa lub skóry. Ma czarny kolor i płaski, małpi nos. Przedstawia dzikusa lub niewolnika. Pantalone – maska w górnej części przedstawia smutnego straca z długim nosem i skośnymi oczami. Obok tych postaci, spotkamy następne tradycyjne maski np.: Bautta – kwadratowa maska zakrywająca całą twarz bez otworu na usta, zazwyczaj dopełniona o trójkątny kapelusz i płaszcz. Dottore – dziwaczna, biała maska z długim dziobem oraz okrągłymi otworami na oczy, często noszona z okularami. Volto – biała maska tradycyjnie dopełniona trójkątnym kapeluszem, najprawdopodobniej przedstawia  ducha.

WENECJA-KARNAWAL-GRUPKA-2Maski są produkowane w luksusowych warsztatach z drogich materiałów, ale można je kupić w tańszej wersji dla turystów. Producenci masek cieszą się szacunkiem. W przeszłości mieli własny cech rzemieślniczy. Niektóre weneckie rodziny dziedziczą kostiumy z generacji na generację, czym się chlubią.

Główna część karnawału odbywa się w Canal Grande oraz na placu św. Marka. Podniosła atmosfera wypełnia całe miasto. Nie ma nic lepszego niż błądzenie w krzywych uliczkach między siecią kanałów i mostków. I tutaj można napotkać na niezwykle piękne, rodzime maski czy przyłączyć się do żywej zabawy.

Canal Grande

WENECJA-CANAL-GRANDE-MOST-RIALTOJeden dzień w włoskiej Wenecji to jak mrugnięcie oka, dlatego nie można nie zaplanować go w szczegółach, by później nie żałować.
Obowiązkowo przepłynąć trzeba wzdłuż Canale Grande “linią czarną”, rozpoczynając w jednym z licznych terminali promowych przy wjeździe na wyspę i aż do końca do Basenu Św. Marka. Perspektywa i smakowanie miasta z promu wzdłuż kanału jest jak muśnięcie językiem owocowego deseru…

   WENECJA-CANAL-GRANDE-1   WENECJA-CANAL-GRANDE-2

Po drodze najwspanialsze weneckie budowle z niesamowitymi fasadami (i jedna z najwspanialszych Ca D’Or czy przepiękna Santa Maria della Salute ).

WENECJA-CA-D-ORO-1

WENECJA-SANTA-MARIA-DELLA-SALUTE-1
Prom zygzakiem przeniesie przez kanał, przybijając dosłownie co kilka minut do brzegu po jednej i drugiej stronie, a całość podróży potrwa niecałą godzinę. WENECJA-PIAZETTA-1Niesamowitym jest ostatni etap, gdy prom wypływa na pełną lagunę odsłaniając widok na Piazettę, czyli morską bramę do serca Wenecji. To tam rozpocząć najlepiej wędrówkę po mieście…

 

 

Plac Świętego Marka

WENECJA-PL-SW-MARKAOstatni etap podróży kanałem Grande, gdy prom wypływa na pełną lagunę odsłaniając widok na Piazettę, czyli morską bramę do serca Wenecji. Tam najlepiej rozpocząć wędrówkę po mieście…, a dokładnie od fasady Pałacu Dożów, która jest zachwycająca. Jeden dzień w Wenecji niestety determinuje skróty – zwiedzać pałacu w środku raczej się nie da, bo żeby miało to sens, trzeba by poświęć kilka godzin.

Pałac Dożów…

WENECJA-PIAZETTA-PALAC-DOZOWPałac Dożów jest gotycką siedzibą władców i rządu Wenecji.
Pierwsza budowla powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 roku. Zniszczył ją pożar wywołany podczas powstania przeciwko doży w 976. Odbudowana w XI wieku, była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Obecnie w gmachu znajdują się muzeum Museo dell’Opera z ekspozycją 42 oryginalnych kapiteli z arkad na elewacjach zewnętrznych (zgromadzone po renowacji przeprowadzonej pod koniec XIX wieku). Do zwiedzania udostępnione są także pomieszczenia pałacowe dekorowane freskami m.in. Veronesego i Jacopo Tintoretto.

WENECJA-PALAC-DOZOWNa fryzie Sali del Maggior Consiglio umieszczono poczet 76 dożów weneckich. Miejsce, w którym powinien znajdować się portret doży Marino Faliero zasłonięte jest kirem (doża został ścięty w 1355 za spiskowanie przeciw republice).
Tuż obok Plac Św. Marka (Piazza San Marco) i przyległa Piazzetta, tworzące razem literę L, które Napoleon nazwał Salą Balową Europy.

Most Westchnień

WENECJA-MOST-WESTCHNIEN-Most westchnień (Ponte dei Sospiri) to najsłynniejszy most w całej Wenecji, znany nie tylko we Włoszech, ale również na całym świecie. TJest on nie tylko najbardziej znany, ale również najbardziej romantyczny. Jak głosi legenda, pocałunek pod mostem, w gondoli, w blasku zachodzącego słońca gwarantuje parze dozgonną miłość. Inne źródła donoszą, że zakochani przepływający pod Mostem Westchnień szybko wezmą ślub. 

Cóż, warto zastanowić się kilka razy, zanim zdecydujemy się na takie posunięcie. 🙂

Most został zaprojektowany przez Antoniego Contino, a jego budowę ukończono w 1614 roku.  Konstrukcja ma długość 11 metrów, została wykonana z białego wapienia. Charakterystycznym elementem mostu są niewielkie okna oraz bogate zdobienia.

Przeprawa łączy przestrzeń Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia (Prigioni Nuove), które powstało na przełomie XVI i XVII wieku. Konstrukcja jest przewieszona nad Kanałem Pałacowym. Wnętrze mostu wypełniają 2 oddzielone od siebie korytarze. Tę pełną uroku konstrukcję można obserwować zarówno z powierzchni wody – płynąc gondolą, jak i z mostów Ponte della Paglia i Ponte della Canonica.

Bazylika św. Marka…

WENECJA-BAZYLIKA-SW-MARKANiemal przyległa do Palcu Bazylika św. Marka zbudowana dla pochowania relikwii św. Marka. W 828 roku kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą, zgodnie z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który słowami: Pax tibi, Marce evangelista meus, ujawnił jemu miejsce pochowania. Św. Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji (pod zwierzchnictwem Bizancjum był nim św. Teodor z Amasei. Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki.
Cuda architektury… tam trzeba być, przejść, dotknąć, zapamiętać…a może ktoś z was był i może uzupełnić?

 

San Zulian

WENECJA-SAN-ZULIANNa północ od Piazza St Marco (Placu Św. Marka) spektakularnym łukiem, wkomponowanym w fasady kamienic wejście w kwartały kupieckie i handlowe.

Uliczki pamiętają handel i krzyki pierwszych przekupniów z XV wieku. To miejsce nadal tętni takim życiem, przypominając tureckie bazary, choć wypucowane witryny sklepowe są wynikiem wynalazków najnowszej historii. Tutaj zawsze tłoczno. Wszystkie handlowe arteryjki noszą nazwę Merceria a centralnym punktem jest plac San Zulian.

WENECJA-PLAC-SAN-ZULIAN

Corte seconda del Milion, dom Marco Polo

WENECJA-CORTE-MILION-MARCO-POLO-1Przebijając się ciasnymi i zatłoczonymi uliczkami na północ, tuż przy zakolu kanału Grande znajduje się Corte seconda del Milion – miejsce, gdzie od pokoleń mieszkała rodzina Polo i gdzie schodziła się wenecka młodzież, by słuchać opowieści podróżnika.
W bardzo słabo oznaczonym miejscu znajduje się dziedziniec a przy nim dom Marco Polo. WENECJA-MARCO-POLO-1


Dla tych, którzy nie słyszeli kim był Marco Polo dawka informacji z wikipedii – urodzony 15 września 1254 w Wenecji, zmarł 8 stycznia 1324 również w Wenecji. Kupiec i podróżnik.

Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak. Był on jednym z pierwszych przedstawicieli Zachodu, który dotarł do Państwa Środka. Jego podróże zostały spisane w książce znanej jako Opisanie Świata przez Rustichella z Pizy w czasie, gdy Marco Polo przebywał w niewoli w Genui po przegranej

 

WENECJA-MARCO-POLO-2

bitwie morskiej pomiędzy Wenecją i Genuą. Obecnie Marco Polo jest uważany za jednego z największych podróżników, chociaż współcześni uznawali go raczej za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne. Pewne elementy jego relacji oraz brak bezpośrednich śladów jego obecności na dworze cesarskim w kronikach chińskich sprawiły jednak, że pojawiły się głosy powątpiewające w jego podróże.

 

 

 

 

 

 

Dzielnica Canareggio

Będąc w tej części miasta i zerkając dalej na północ dzielnica Canareggio – największa z dzielnic Wenecji. Po drodze pałac Ca d’Oro, nad samym kanałem Grande, wzniesiony w latach 1421–1440 na zamówienie kupca weneckiego Marino Contariniego, obecnie muzeum Galleria Giorgio Franchetti. Jedna z najpiękniejszych budowli nad kanałem. Dalej na północ Kanał Rio d Sensa, który podobno jest najspokojniejszym kanałem miasta. Życie tam toczy się wolniej, łodzie cumują, rzadziej pływają.

  WENECJA-CA-D-ORO    WENECJA-KANAL-SPOKOJNY

 

 

Ponte Rialto

WENECJA-MOST-RIALTOCzas jednak goni, warto nieco cofnąć się do mostu Ponte Rialto. Most jest nietypowy – ma 3 przejścia. W środkowym, szerokim królują handlarze. W bocznych galeriach fotografujący się turyści. Widok z mostu na Kanał i odwrotnie jest naprawdę SUPER.

Za mostem San Polo, którego centralnym placem jest Campo san Polo. Kilka fotek na placu i wracamy do San Marco zobaczyć pałace…

 

Kwartał Fantin

WENECJA-PALAC-DOLFIN-MANINWenecja kwartał Fantin, na południowym brzegu kanału Grande poniżej mostu Rialto.
Wśród pałaców tej części miasta, zwróconych ku wodzie najpiękniejsze to Palazzo Dolfin Manin, Palazzo Dandolo, Palazzo Matinengo, Grimari czy Contarini dei Cavalli.
Wszystkie najpiękniej prezentują się od strony łodzi, skutecznie dystansując się od głównego szlaku palisadą drewnianych, często kolorowych belek, wyznaczających zmianę głębokości brzegu. Niemniej warto popróbować podchodów z lądu…

WENECJA-PALAC-DANDOLO   WENECJA-PALAC-GRIMARI

 

Jak na jeden dzień to całkiem sporo, zważywszy, że spacerując warto przysiąść od czasu do czasu na kawę, posmakować co nieco… W późnych godzinach, tuż przed zachodem słońca warto odwiedzić dzielnicę DORSODURO, przechodząc do niej obwieszonym kłódkami mostem dell’Accademia, kierując się w stronę nabrzeża Fondamenta Zattere Ai Gesuati (nazwa pochodzi od portu barek przemysłowych). Tam spacer promenadą w świetle zachodzącego słońca będzie urokliwym dopełnieniem dnia.

Po zachodzie obowiązkowy powrót na Plac św. Marka i krótki spacer nawet tymi samymi uliczkami…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.