SYCYLIA-ORTYGIA-ULICZKA

Sycylijska Isola di Ortigia – historyczne centrum Syrakuz

Sycylijska Isola di Ortigia – historyczne centrum Syrakuz

Sycylijska Isola di Ortigia to historyczne centrum Syrakuz, zwane także Città Vecchia, czyli Starym Miastem.

SYCYLIA-ORTYGIA-Z-WODYORTIGIA miasto ORTIGIA wyspa…

Ortigia znajduje się na małej wysepce mającej zaledwie 5 km długości i ponad 600 metrów szerokości w najszerszym punkcie. Od miasta oddziela ją wąski kanał z dwoma mostami, każdy z ruchem jednokierunkowym – Ponte Santa Lucia, którym wjeżdża się na wyspę i Ponte Umbertino, którym się wyjeżdża.

 

Ortigia to bogactwo historii, kultury i architektury

Ortigia to bogactwo historii, kultury i architektury: od greckich i rzymskich ruin po gotyckie i barokowe fasady kościołów i pałacyków, czy żydowskie łaźnie.

Za panowania Greków miasto rozwijało się najprężniej, było jednym z najważniejszych punktów na mapie antycznego świata. Kolejne wieki przynosiły to zastój, to rozwój Ortigii, ale nigdy więcej nie urosła ona już do tak wysokiej rangi.
Największe piętno na dzisiejszym wyglądzie miasta-wyspy odcisnęło tragiczne trzęsienie ziemi z 1693 roku, podczas którego zawaliła się duża część zabudowy. Ortigię w kolejnych dziesięcioleciach odbudowano, często wykorzystując zachowane ruiny, dlatego nierzadko w jednej budowli łączą się style grecki i barokowy.

SYCYLIA-ORTYGIA-MURY

 

Wyspę bez problemu można zwiedzić na pieszo ‍♀️‍♂️ Dysponując większą ilością czasu, oprócz głównych arterii miasta warto pozaglądać w wąskie, malownicze uliczki i dać się im urzec
Wyspa to również setki restauracji, trattorii, pizzerii, barów i sklepików, dlatego nie ma tu mowy o nudzie- każdy znajdzie coś dla siebie

ORTIGIA must see

A co znajduje się na liście „must see”?

Plac Largo

XXV Luglio i Świątynia Apollina- najstarsza grecka świątynia na Sycylii. Wzniesiona w stylu doryckim, datowana na VI w p.n.e. W czasach wczesnochrześcijańskich zamieniono ją na kościół, następnie na meczet w czasach arabskich i na wojskowe koszary w czasach hiszpańskich. Dopiero w połowie XX wieku przemieniono teren na stanowisko archeologiczne i zadbano o to greckie dziedzictwo.

 

Plac Archimedesa

czyli Piazza Archimede ze znakomitymi pałacami pochodzącymi z różnych okresów oraz z Fontanną Artemidy dłuta Giulio Moschetti’ego. Fontanna nawiązuje do mitu nimfy Aretuzy, która uciekła przed bogiem rzeki Alfejosem do Syrakuz. Jedna z rzeźb przedstawia nimfę wyrywającą się z rąk oprawcy. Bogini Diana, obrończyni wyspy, umiejscowiona jest na środku i ochrania nimfę.

 

Plac Katedralny

czyli Piazza del Duomo- przepiękny plac z okazałą Katedrą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która wyróżnia się bogato zdobioną fasadą z wielkimi rzeźbami św. Piotra i Pawła. Katedra wzniesiona została w miejscu starożytnej doryckiej świątyni
Ateny. Po trzęsieniach ziemi, które nawiedzały Sycylię w XVI i XVII wieku, na początku XVIII w. kompletnie zniszczona fasada została całkowicie odbudowana w stylu baroku sycylijskiego.
Cały plac utrzymany jest w kremowo-białej kolorystyce. Brak na nim reklam i szyldów, a identyczne kawiarniane jasne parasole zapewniają w tym miejscu ład i harmonię. Plac urzeka czystością i jasnością, szczególnie na tle błękitnego nieba w dzień i czarnego w nocy

 

Fort Castello Maniace

położony na wysuniętym na południe cyplu. Fort i zamek pochodzące z XI w., przebudowane w wieku XIII. Przez blisko 300 lat służył rodzinom królewskim jako rezydencja, następnie jako więzienie, a później został włączony do fortyfikacji obronnej portu i miasta. W 1704 został całkowicie przebudowany i przystosowany do użycia broni palnej. Od 2000 roku zamek został otwarty do zwiedzania. Urzekają tu szczególnie widoki i bliskość otwartego morza.

 

Targ uliczny Ortigia Street Market

Obowiązkowy punkt wyprawy!  Kolorowy, pachnący, smakowity, gwarny, pełen doskonałych sycylijskich specjałów. Znajdziemy tu ryby, owoce morza, warzywa, pistacje, wędliny, sery, zaskakujące smaki czekolady, wina, i mnóstwo innych pyszności. Targ mieści się w północnej części wyspy, a czynny jest codziennie od 7 rano do ok. 13.

SYCYLIA-ORTYGIA-ULICZKAI jak? Podoba Wam się Ortigia?
Chcielibyście zagubić się wśród jej urokliwych uliczek, na własnej skórze poczuć antyczną historię lub może napić się kawy podziwiając klasycznie piękny plac Katedralny?

 

 

 

Kiedy jechać?

SYCYLIA-TABELA-KLIMAT

0 komentarzy w “Sycylijska Isola di Ortigia – historyczne centrum SyrakuzDodaj komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *