„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Ladakh – północne Indie z najwyższymi przejezdnymi przełęczami Himalajów

Mówią o nim Mały Tybet…

Przepiękny skrawek Azji, leżący pomiędzy górami Karakorum, a głównym pasmem Himalajów – najwyższych gór świata. Marzenie i cel globtroterów…Marzenie wielu motocyklistów o zapale do wypraw przygodowych poza utartym szlakiem – turystyki motocyklowej adventure.

Administracyjnie to również region Indii i najdalej wysunięty na północ fragment w górnym biegu rzeki Indus. Jedno z najwyżej położonych, a zamieszkałych miejsc na Ziemi. Przez wieki stanowił niezależne królestwo pod silnym wpływem Tybetu, zachowując niezmiennie swą odrębną tożsamość i nieskażone cywilizacją tradycje. Ziemia zamieszkała przez potomków Tybetańczyków, o ponad 1000-letnim rodowodzie, uznawana jest za jedno z najlepiej zachowanych kulturowo miejsc na Ziemi. Ladakh – o nim zdań akapitu kilka – ze stolicą w mieście Leh, położonym na wysokości ponad 3600 m n.p.m., z własnym lotniskiem.

Nieco na południe, w kierunku granicy z z Pakistanem, niejako przedłużenie – choć o zgoła odmiennych krajobrazach bajkowych gór i dolin – Zanskar (Zaskar),  należący do Himalajów. Prawdziwa mozaika barw i kształtów przyciągająca globtroterów z całego świata.

Połączenie Ladakh i Zanskar w jednej wyprawie jest tak naturalne, jak połączenie Delhi i Tadż Mahal (Taj-Mahal).

 

Ladakh – północne Indie z najwyższymi przejezdnymi przełęczami Himalajów, najwyższymi przejezdnymi przełęczami świata…

Przejezdne przełęcze na wysokości przekraczającej 5 000 m n.p.m.! Przygoda, jakiej nigdzie indziej nie można przeżyć, widoki jakich nigdzie indziej nie da się ujrzeć. Sięgnięcie nieba z siedzenia motocykla w realu. Niejedna wisienka na torcie, jak niektórzy piszą.

Hinalaje, Ladakh, ZanskarChoć niemal w całości Ladakh jest suchą i surową krainą, z pustynnymi terenami, na których w ciągu dnia palące słońce oświetla księżycowe krajobrazy, a w nocy przenikliwy chłód potrafi dawać się we znaki, to tutaj właśnie wrośnięte w krajobrazy skalne buddyjskie świątynie, rzeczki, rzeki, jeziora, wydmy, wielbłądy, jaki, owce i zapomniane przez świat miejsca, w których od wieków żyją ludzie.

 

 

Kiedy najlepszy czas na turystykę motocyklową w Ladakh?

Najlepszym czasem na odwiedziny Ladakh (ale również Zanskar) jest okres pomiędzy połową czerwca, a początkiem września. Tak, paradoksalnie w czasie tzw. monsunowym w pozostałych częściach kraju, a  to głównie za sprawą specyficznego położenia geograficznego i układu pasm górskich regionu.

Jedź z nami, zobaczysz Ladakh – północne Indie z najwyższymi przejezdnymi przełęczami Himalajów.

Jak dostać się do Ladakh?

Ladakh – północne Indie z najwyższymi przejezdnymi przełęczami Himalajów nie leżą na końcu świata. Najszybsza podróż i najkrótsze połączenie to LOT Warszawa – Delhi (z połączeniem bezpośrednim, czas przelotu około 7 godzin), dalej dość wygodna przesiadka i połączenie lokalne, również lotnicze: Delhi-Leh (przelot zajmuje około 1 godziny).

Niestety poważnym minusem, o którym trzeba pamiętać, jest lądowanie od razu na wysokości ponad 3500 m n.p.m w stolicy krainy, bez czasu na aklimatyzacje i z szansą na doświadczenie choroby wysokościowej. Alternatywą niestety jest tylko dość długa podróż lądowa.

 

Szczepienia i zdrowie…

W zasadzie najbardziej wartościowe i aktualne informacje znajdują się na stronach MEDYCYNY PODRÓŻY, z których zalecamy korzystać. Indie nie należą do specjalnie zagrożonych chorobami regionów świata, wyjeżdżającym rekomenduje się podstawowy pakiet szczepień, bez pomijania szczepienia na żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny oraz cholerę.

W Ladakh, ze względu na wysokość nie ma zagrożenia dengą ani malarią przenoszoną przez komary (choroby te nie występują na wysokościach powyżej 2000 m n.p.m.).

Rekomendujemy, (w naszych podróżach uznajemy nawet za konieczne) zaopatrzenie się w odpowiednie antybiotyki: zapalenia bakteryjne (jak np. angina) i zatrucia pokarmowe. Najlepszym jest w tych sprawach udać się do lekarza medycyny podróży.

W przypadku wyjazdu w Himalaje (Ladakh – północne Indie z najwyższymi przejezdnymi przełęczami Himalajów) koniecznie należy zaopatrzyć się w lek na chorobę wysokościową – Duramid (w Polsce na receptę). Ten sam, a może jego odpowiednik o nazwie DIAMOX nabyć też można w aptece w Leh. 

Ponieważ w każdej podróży dobrze wyposażona apteczka to najważniejszy bagaż warto zapoznać się również z zaleceniami dotyczącymi jej wyposażenia na stronach MEDYCYNY PODRÓŻY  zakładce APTECZKA.

Dodatkowe materiały, z którymi warto się zapoznać znajdziecie tutaj:

 

Wiza do Indii…

Jest konieczna. Obecnie można ją uzyskać przez strony internetowe i bez konieczności udawania się do konsulatu (ach, gdzie te czasy, kiedy brałem urlop, wsiadałem w pociąg i jechałem do Warszawy, żeby podać rękę Konsulowi i zamienić zdanie….).

Indyjska strona e-wizowa pozwala na przejście całej procedury online, w tym dokonanie płatności i wydruk wizy. Program wizowy obejmuje osoby ubiegające się o wizę w następujących kategoriach:

  • turystyka
  • odwiedziny
  • krótkoterminowa opieka medyczna, bądź krótkoterminowa podróż służbowa w celach biznesowych

UWAGA WAŻNE – posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granice wjazdowe do Indii tylko na terenie 16 wskazanych portów lotniczych: Ahmedabad, Amritsar, Bengaluru, Chennai, Cochin, Delhi, Gaya, Goa, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mumbai, Tiruchirapalli, Trivandrum oraz Varanasi.

E-wiza turystyczna uprawnia do pobytu na terenie Indii do 90 dni. Wniosek z opłatą 50 USD można składać TUTAJ. Czas rozpatrywania około 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.