„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

KORSYKA-KALVI-NOTRE-DAME-DE-LA-SERRA-3

Korsyka zachodnia i północna… – cz. 3/3

Korsyka tworzy odrębny francuski region administracyjny, podzielony w 1975 na dwa departamenty: Korsykę Południową (2A) i Górną Korsykę (2B).

FLAGA-FRANCJA-OBRYS-PANSTWAPołożenie Korsyki sprawiało, że była ona zawsze ważną bazą operacji militarnych, stąd też toczone były przez wieki walki między państwami włoskimi a Francją o jej zajęcie. Możliwość zjednoczenia z Sardynią była postrzegana jako niebezpieczna ewentualność, zwłaszcza przez Wielką Brytanię, ponieważ dawałoby to zbyt silną pozycję na Morzu Śródziemnym.

 

 

Porto…

Porto to urocze, małe miasteczko znajdujące się na zachodnim brzegu Wyspy Piękna. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba aby spędzić miło czas – piękne piaszczyste plaże, wybrzeże pokryte majestatycznymi skałami, dzika przyroda, oszałamiające widoki na pobliskie góry a także zabytki korsykańskiej kultury.

Przylądek, na którym mieści się miejscowość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Świetna lokalizacja Porto – między dwoma słynnymi korsykańskimi miastami Calvi i Ajaccio sprawia, że miejscowość jest idealną bazą do zwiedzania całej wyspy, lub przynajmniej jej zachodniej części.

 

Porto zachęca do spędzenia w nim czasu przemiłą atmosferą. Nad samym morzem pnie się tajemnicza wieża zwana Tour Génoise, ze szczytu której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na błękitne Morze Śródziemne i zieloną wyspę.

 

Na miejscu zbiory fauny i flory Korsyki zgromadzone w Akwarium.  Las Eukaliptusów mieszczący się w pobliżu przystani jachtowej stanowi doskonałe miejsce odpoczynku w gorące, letnie popołudnia. Gościnni mieszkańcy Porto na okres letni (czas wakacji) przygotowują dla turystów ciekawe imprezy kulturalne (festiwal jazzowy, koncert muzyki gitarowej, czy koncerty pieśni korsykańskich).

 

 

 

Niedaleko Porto znajduje się morski rezerwat Scandola z charakterystycznymi rdzawoczerwonymi skałami, obfitujący w niespotykane nigdzie indziej odmiany gatunków zwierząt i roślin. Niezwykły rezerwat najlepiej podziwiać z morza. Do malowniczych klifów turystyczne statki zbliżają się niemal na wyciągnięcie ręki.

 

Col de Vergio (Przełęcz Vergio)…

To przełęcz, przez którą przebiega granica pomiędzy administracyjną Górną Korsyką a Korsyką Południową, znajduje się w zachodniej części Regionalnego Parku Naturalnego Korsyki (Corse Natural Regional Park). Przecinająca przełęcz droga D84 prowadzi pięknymi krajobrazami po obydwu jej stronach.

Jest to jedna z czterech wielkich przełęczy na wyspie, łącząca En-Deca-des-Monts i Au-Delà-des-Monts z centrum wyspy.

 

Vergio, ze swoją wysokością 1 478 m n.p.m. jest najwyższą przełęczą na Korsyce.  Warto wybrać się na wycieczkę pieszą, która pozwala zobaczyć bardzo zróżnicowany krajobraz na niewielkim obszarze: lodowy potok, lasy sosnowe, wodospad i naturalne baseny, owczarnię i imponujący pomnik Marii Panny.

 

Swego rodzaju punktem charakterystycznym na Col de Vergio jest 6-metrowa figura Chrystusa Króla, wykonana z monolitycznego różowego granitu w 1984 przez korsykańskiego rzeźbiarza.

W miejscu tym turyści robią pamiątkowe fotografie.

 

 

 

Calvi…

Jest i miejscowością i gminą w departamencie Górna Korsyka. Miasteczko znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy.

Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to w miejscu obecnego portu znajdowała się niewielka osada rybacka. W X wieku wioska wraz z całą wyspa zostały zajęte przez Pizańczyków. Jakiś czas później przekształcili oni osadę w mały port. Sytuacja zmieniła się gdy w drugiej połowie XIII wieku na Korsykę przybyli Genueńczycy. Wtedy to w miejscu portu na wcinającym się w morze skalistym wzniesieniu rozpoczęta została budowa potężnej cytadeli. W 1794 roku Calvi zostało zaatakowane przez angielską flotę dowodzoną przez pułkownika Sir Charlesa Stuarta. Po blisko 2 miesięcznym oblężeniu i zaciekłej obronie francuzów miasto zostało zdobyte przez anglików. W czasie walk jeden z brytyjskich oficerów – Horatio Nelsonstracił oko. Odpływając później z wyspy powiedział, że już nigdy więcej nie powróci na Korsykę.

Obecnie, w części górującej nad zatoką cytadeli mieszczą się koszary Legii Cudzoziemskiej. Stacjonujący tutaj legioniści z 2 Pułku Powietrznodesantowego ćwiczący próby desantów z helikopterów i z samolotów są stałą atrakcją Calvi. W mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne: w czerwcu festiwal jazzowy, w lipcu festiwal rockowy „Calvi on the rocks”, a w październiku „Festiventu”, czyli Festiwal Wiatru. Do Calvi dociera jedna z odnóg atrakcyjnej turystycznie korsykańskiej kolei wąskotorowej. Na wschód od Calvi, w Saint-Florent znajduje się popularny port jachtowy.

La Citadelle de Calvi (Cytadela w Calvi)

Forteca ta wzniesiona została przez Genueńczyków w XV wieku. W obrębie murów znajduje się dawny pałac genueńskich gubernatorów (obecnie siedziba koszar Legii Cudzoziemskiej) oraz kościół św. Jana Chrzciciela.

W północnej części fortu odnaleźć można pamiątkową wmurowaną płytę w ścianę domu, w którym wg miejscowych przekazów urodził się Krzysztof Kolumb.

Data święta Calvi ustanowiona na dzień urodzin Krzysztofa Kolumba, tj 12 października.

 

 

Notre Dame de la Serra (Matka Boska z Serra)

Najpiękniejsza panorama Calvi… Pośród klejnotów dziedzictwa kulturowego na wzgórzu piękna kaplica i rzeźba na skale. Jest to kaplica Matki Bożej z Serry, zbudowana w XV wieku (1479), wpisana na listę dziedzictwa religijnego Calvi.

Rzeźba przedstawia Najświętszą Maryję Pannę, której Calvianie powierzyli opiekę nad miastem i od ponad 500 lat odprawiają tutaj pielgrzymki.

Wielkie święto obchodów powierzenia miasta Matce Boskiej z Serry odbywają się co roku na początku września i są tutaj wielkim świętem.

 

 

Phare de la Revellata (Latarnia morska na Revellata)

 

Przylądek Revellata to bardzo daleko w morze wysunięty cypel w pobliżu Calvi z XIX wieczną latarnią. Walory widokowe przyciągają mimo nie najlepszej drogi.

 

 

Co więcej…

Na północy Korsyki znajdują się również jedne z najpiękniejszych plaż, do których ściągają turyści z całej Europy, a wśród nich wymieniane w przewodnikach:

  • Plage de l’Ostriconi
  • Plage de Saleccia

 

Dla MOTOpodróżnych nasz przewodnik po wyspie na tym jednak kończymy, zatoczyliśmy krąg wracając do Bastia.

3 thoughts on "Korsyka zachodnia i północna… – cz. 3/3"

  1. Andrzej pisze:

    Super , bardzo pomocne informacje

    1. Maciej pisze:

      Cieszymy się.
      Pozdrowionka

    2. Cieszy nas to :-).
      Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.