„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

ZÓŁW-2

Korsyka zachodnia i środkowa… – cz. 2/3

Na Korsyce urodził się Napoleon Bonaparte, którego rodzice należeli do pomniejszej lokalnej arystokracji. W tym czasie była ona pod francuską kontrolą i korsykańscy szlachcice mogli uzyskać francuskie tytuły szlacheckie. Tak też zrobili rodzice Napoleona.

KORSYKA-GODLO

W poszukiwaniu śladów Napoleona (oczywiście poza Bonifacio) trzeba się udać do Ajaccio.

 

 

 

 

Ajaccio…

Ajaccio (fr. Ajaccio [aʒaksjo]; kors. Aiacciu [aˈjattʃu]; wł. Ajaccio [aˈjattʃo]; łac. Adiacium) – miasto i gmina na francuskiej Korsyce, w departamencie Korsyka Południowa. Leży na zachodnim wybrzeżu Korsyki, nad Morzem Śródziemnym. Jest ośrodkiem administracyjnym regionu Korsyka. Niewielki port handlowy oraz porty: rybacki (połów sardynek), promowy (linie do Marsylii, Tulonu i Nicei), jachtowy i lotniczy. Stocznia.

 

Ajaccio to miasto i zarazem popularny kurort wypoczynkowy na Korsyce, położony nad malowniczą szeroką zatoką na zachodnim wybrzeżu wyspy. Miasto rozciąga się na sięgających w głąb lądu wzgórzach, a u jego stóp kołyszą się na wodzie jachty oraz łodzie rybackie. Wysadzane palmami nabrzeże, nastrojowe uliczne kafejki oraz wszędobylscy rybacy sprawiają, że od pierwszego wejrzenia poczuć można tu śródziemnomorski klimat.

Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od słowa określającego rzymski obóz adjacium (miejsce odpoczynku). który w starożytności istniał w tym miejscu. W swoim obecnym kształcie miasto założone zostało dopiero w 1492 roku przez zarządzającymi wówczas wyspą Genueńczyków. Przybyło u wówczas wielu genueńskich arystokratów, a także około 100 rodzin pochodzących z Ligurii. Początkowo rodowici Korsykanie nie mieli prawa osiedlać się w mieście i ze względów bezpieczeństwa przebywali poza jego granicami. W 1553 roku gdy Korsykę najechali Francuzi, Ajaccio zostało podbite i zajęte przez wojska Sampiero Corso. Wtedy też przystąpiono do budowy cytadeli. Gdy w 1559 roku władza nad miastem ponownie wróciła w ręce Genueńczyków, nastąpiła dalsza rozbudowa fortecy.

W 1769 roku zaledwie kilka miesięcy po przejęciu przez Francję kontroli nad wyspą w Ajaccio przyszedł na świat Napoleon Bonaparte (1769-1821). Co ciekawe nie uczynił on zbyt wiele dla wyspy, ale po dziś dzień pozostaje jednym z najbardziej znanych mieszkańców Korsyki. Dziś na terenie miasta niemal w każdej ulicy czy placu można się spotkać z przejawami kultu Napoleona i jego rodziny. Praktycznie zawsze mieszkańcy miasta oraz turyści składają kwiaty u stóp każdego z jego pomników, których jest tu niezliczona ilość.

 

Najstarsza część Ajaccio znajduje się w sąsiedztwie portu. Zdobią ją liczne kamieniczki o różnokolorowych fasadach. Jest kilka miejsc, które trzeba odwiedzić.

Maison Bonaparte

Jedną z największych atrakcji jest usytuowany przy ulicy Rue Bonaparte dom, w którym na świat przyszedł Napoleon Bonaparte.

Dziś w jego murach znajduje się muzeum (Musée de la maison Bonaparte) w którym zapoznać się można m.in. z historią rodziny słynnego wodza.

 

 

Warto zajrzeć do pomieszczeń zaprojektowanych przez matkę Napoleona – Letizję – oraz pokoju w którym rzekomo urodził się sam cesarz.

 

Ajaccio Cathedral

 

Renesansowa katedra Notre-Dame de la Miséricorde, w której został ochrzczony Napoleon.

Może nie przyciąga szczególnie oka tak z zewnątrz, jak i wystrojem wewnątrz, niemniej być w Ajacccio, a nie być w Katedrze byłoby przynajmniej gafą…

 

 

Co poza tym w Ajaccio…

Kilka punktów, dla tych którzy nieco dłużej zatrzymują się w mieście:

  • XIX wieczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville),
  • wybudowany przez Napoleona III Palais Fesch,
  • pochodząca z pierwszej połowy XVII wieku grecka kaplica (Chapelle des Grecs),
  • XVII wieczny kościół Saint-Erasme,
  • wzniesiony w 1938 roku Palace d’Austerlitz
  • górująca nad miastem cytadela (jako że nadal w niej stacjonują francuskie oddziały to nie jest ona udostępniona dla zwiedzających).

 

 

Torra di a Parata (wieża Parata)

W pobliżu Ajaccio (drogą D111 wzdłuż wybrzeża na południe), w północnej części zatoki graniczącej z cyplem Parata, leżą cztery małe wyspy, zwane Krwawymi (Les Iles Sanguinaires). Ich nazwa wiąże się z ciemnoczerwonym kolorem porfirowych skał, z których są zbudowane. 

Wyspy są ostoją ptaków morskich, występuje tu  bogata flora rzadkich i endemicznych gatunków.

Na czarnym, granitowym cyplu La Parata, na samym jego szczycie malowniczo położona jest  XVI-wieczna, genueńska wieża strażnicza (dzieło architekta Giacomo Lombardo), spod której można podziwiać najpiękniejsze na Korsyce zachody Słońca.

Wieża została zbudowana w latach 1550-1551 przez Giacomo Lombardo. Była to jedna z serii przybrzeżnych linii obronnych zbudowanych przez Republikę Genui w latach 1530-1620 w celu powstrzymania ataków piratów Barbary .  Wieża ma 12 m wysokości i ma średnicę 7,3 m na poziomie platformy dachowej. Zawiera dwa pokoje ze sklepionym sufitem, jeden nad drugim.

Samo dojście do wieży zapiera dech w piersiach swymi widokami. Miejsce obowiązkowe na trasie wojaży po wyspie.

 

 

 

A Cupulatta (Rezerwat Żółwi)

Jednym z najbardziej fascynujących miejsc na świecie jest A Cupulatta („cupulatta” znaczy po korsykańsku „żółw”), jedyne takie miejsce w Europie!

Położony przy trasie T20, w połowie drogi na odcinku pomiędzy Ajaccio, a Corse Natural Regional Park rezerwat żółwi, stanowiący miejsce ich rozrodu i ochrony gatunkowej. Znajdują się tutaj wszystkie gatunki żółwi znane na ziemi, zamieszkujące od Ameryki, przez Azję i Afrykę, po Morze Śródziemne. Na 2,5 ha żyje ponad 3000 żółwi 170 gatunków!

 

 

Park zachwyca otwartym ośrodkiem wylęgu żółwi – obserwowanie wydostających się ze skorupek maleńkich główek jest doprawdy fascynujące!

Pomimo wielkości rezerwatu nie można się znudzić wycieczką jego szlakami. Różne, najróżniste gatunki tych gadów, zarówno lądowych, jak i wodnych, alejki obsadzone figowymi drzewami dającymi cień, możliwość obserwacji wylęgu żółwi w naturze, możliwość obcowania z tymi największym gatunkiem, a także dobrze zaopatrzony butik z pamiątkami sprawią, że miejsce na mapie trasy turystycznej po Korsyce będzie dobrze zapamiętanym.

Jednym z pracowników rezerwatu jest sympatyczny Polak, chętnie rozmawiający  z rodakami.

 

 

Calanques de Piana

Jadąc z Ajaccio do Calvi drogą D81, w pobliżu miejscowości Piana na zachodnim wybrzeżu Korsyki mija się piękne widoki formacji o nazwie calanque.

Calanque (calanco w Prowansji, calanca na Korsyce, liczba mnoga calanques) to formacja geologiczna, charakterystyczna przede wszystkim dla południowo-wschodniej Francji. Calanques to głęboko wcięte w wapiennych skałach, trudno dostępne dolinki ze stromymi ścianami na wybrzeżu Morza Śródziemnego, bardzo często nie posiadające żadnego dojazdu (droga) od strony lądu. W przypadku łatwiejszego dostępu wykorzystywane są jako przystanie dla jachtów. Nazywane bywają śródziemnomorskimi fiordami.

 

 

 

Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 podczas siódmej sesji UNESCO.

 

 

Generalnie trasa wyznaczoną drogą D81 na odcinku od Ajaccio do Porto przebiega niezwykle malowniczymi terenami i jest niemal kultową na szlaku turystyki motocyklowej na Korsyce.

 

Dobrym miejscem na postój i bazę wypadową jest miejscowość Porto… o której w kolejnej części…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.