„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

KORSYKA-BONIFACIO-GRAIN-DE-SABLE

Korsyka wschodnia i południowa… – cz. 1/3

Korsyka (korsykańskiCorsicafranc.Corse) jest piękną wyspą na Morzu Śródziemnym, położoną na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od położonej na południu włoskiej Sardynii. Korsyka tworzy odrębny francuski region administracyjny, podzielony w 1975 na dwa departamenty: Korsykę Południową (2A) i Górną Korsykę (2B).

KORSYKA-GODLOPołożenie Korsyki sprawiało, że była ona zawsze ważną bazą operacji militarnych, stąd też toczone były przez wieki walki między państwami włoskimi a Francją o jej zajęcie. Możliwość zjednoczenia z Sardynią była postrzegana jako niebezpieczna ewentualność, zwłaszcza przez Wielką Brytanię, ponieważ dawałoby to zbyt silną pozycję na Morzu Śródziemnym.

Od XIII do XVIII w. Korsyka była w posiadaniu  Republiki Genui, która zrzekła się (w zamian za darowanie długów) pretensji do wyspy na rzecz Francji.FLAGA-FRANCJA-OBRYS-PANSTWA

Na Korsyce urodził się Napoleon Bonaparte, którego rodzice należeli do pomniejszej lokalnej arystokracji. W tym czasie była ona pod francuską kontrolą i korsykańscy szlachcice mogli uzyskać francuskie tytuły szlacheckie. Tak też zrobili rodzice Napoleona.

Korsyka zajmuje powierzchnie 8680 km², zamieszkuje ją około 316 600 osób.

 

Bastia…

Jest miastem promowym łączącym wyspę ze stałym lądem w Europie.

KORSYKA-BASTIA-PROMMiasto zostało założone w XIV wieku. Ma dobrze rozwinięty przemysł metalowy i tytoniowy. Znajduje się tutaj także port lotniczy oraz morski, do którego przypływają statki handlowe oraz promy łączące Bastię z Marsylią i Livorno.

Dworzec kolejowy ma połączenia z północną i środkową częścią wyspy; pociągów nie jest wiele, ale cieszą się popularnością także z racji niezwykłej malowniczości tras Korsyki.

Dzięki dostępowi do Morza Śródziemnego i długiej historii Bastia jest dużym ośrodkiem rekreacyjnym z plażą i kąpieliskami. KORSYKA-BASTIA-LATARNIA

Oprócz starego miasta ma inne turystyczne atrakcje takie jak:

  • średniowieczna twierdza z XVI w.
  • katedra Ste Marie XVII w.
  • kościoły z z XVII w.
  • stara przystań, wykorzystywana dla łodzi i jachtów

 

 

Aiguilles de Bavella (Bavella Needles)…

Pasmo górskie położone w południowej części wyspy. Nagie skały niczym igły wystrzeliwują ku niebu (stąd nazwa w tłumaczeniu “Igły Bavella”)…

Jadąc wschodnim wybrzeżem wyspy w kierunku południowym drogą T10 nie można nie dojechać do granicy regionów Górnej Korsyki i Korsyki Południowej, która przebiega i pokrywa się z granicą gminy i miejscowości Sari-Solenzara i rzeką o tej samej nazwie Solenzara. Tutaj, zaraz za mostem należy skręcić w prawo na południowy-zachód w drogę D268, zmierzając w stronę centrum wyspy i miejscowości Zonza. Droga prowadzi malowniczymi wąwozami pasma Bavella Needles. Piękne widoki, dużo zakrętów, dobry asfalt. Wszystko czego potrzeba do szczęścia motocykliście…

Purcaraccia

KORSYKA-PURCARACCIA-BASENY-3Na 17 kilometrze drogi D268 w kierunku Zonza, zaraz za przełęczą Larone (Bocca di Larone), w zakręcie serpentyny znajduje się początek szlaku Basenów Naturalnych Purcaraccia.

Do pierwszego z nich prowadzi około półgodzinny szlak pieszy, kolejne nieco dalej. Widoki są jednak oszałamiające.

KORSYKA-PURCARACCIA-BASENY-2  KORSYKA-PURCARACCIA-BASENY-1

 

Col de Bavella (Przełęcz Bavella)

KORSYKA-PRZELECZ-BAVELLA-FIGURALeżąca na wysokości 1218 m Col de Bavella jest najpiękniejszą przełęczą na Korsyce i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Już w odległości kilku metrów od parkingu zaczyna się zachwycający świat górski.

W chłodnym lesie liściastym Foret de Bavella, na ciemnozielonych łąkach kwitną fiołki alpejskie, zawilce i orliki. Na przełęczy znajdują się miejsca piknikowe, studnia z wodą i sklep.

 

 

Bonifacio i okolice…

Bonifacio jest niezwykle malowniczym miasteczkiem na południowym krańcu Korsyki, położonym nad Cieśniną Świętego Bonifacego.KORSYKA-BONIFACIO-Z-MORZA

Z części miast położonej wysoko roztacza się (przy dobrej pogodzie) panoramiczny widok na pobliską Sardynię.

Okolice miasta zamieszkiwane były już przeszło 8,5 tysiąca lat temu o czym świadczy słynny szkielet kobiety zwany “damą z Bonifacio” jaki odnaleziony został w czasie prac archeologicznych.

Początki obecnego miasta sięgają IX wieku, kiedy to niewielka osada piracka przekształcona została w port handlowy. Wtedy też wraz z całą wyspą podległa on arcybiskupowi Pizy.

W XII wieku Bonifacio przejęte zostało przez Genueńczyków, którzy rozpoczęli budowę potężnych umocnień dających zaczątek dla cytadeli. Forteca ta stanowiła dogodny punkt kontroli nad zachodnim basenem Morza Śródziemnego. Dlatego też, była wielokrotnie atakowana i oblegana, szczególnie w XV i XVI wieku. Najcięższą próbę miasto przeszło w 1553 roku, kiedy zostało zaatakowane od morza przez francuskie i tureckie wojska dowodzone przez otoczonego ponurą sławą korsarza Draguta. Bonifacio przetrwało oblężenie, jednak na nic to się nie zdało bowiem już w 1559 roku cała wyspa została zwrócona Genueńczykom.

KORSYKA-BONIFACIO-URWISKOZ uwagi na usytuowanie Bonifacio na wysokich i rozległych wapiennych skałach tworzących urwisty półwysep bardzo często je ono określane mianem “baśniowego miasta”.

Liczne domy na stromych skarpach wyglądają tak, jakby miały za chwilę runąć do morza. Klify nie są jedynymi godnymi zachwytu tworami, jakie wyczarowała tu natura – za jej sprawą powstała tu także wąska i długa na 1,6 km zatoka, w której panuje spokój nawet wtedy, gdy na otwartym morzu szaleje sztorm.

 

Dolne Bonifacio

Geograficznie Bonifacio podzielone jest na dwie części: dolną i górnąKORSYKA-BONIFACIO-PORT

Część dolna zwana także morską (marine) to głównie port promowy z przystanią jachtową otoczoną licznymi restauracyjkami, barami, butikami oraz sklepikami z pamiątkami. Tutaj najlepiej posmakować kuchni korsykańskiej i dokonać pamiątkowych zakupów.

co zjeść…

Warto zamówić Menu de Corse. Składa się z trzech dań – typowych dla kuchni korsykańskiej. Szczególną renomą cieszą się coppa, czyli szynka ze schabu i lonzu – polędwica, a także pasztet z dzika. Ich poważnymi rywalami są prisuttu – surowa szynka podawana ze świeżymi figami i figatelli – wędzone kiełbasy z nerek, serc i wątroby. Na talerzach króluje też langusta, mule oraz zupy rybne. Znakomitym daniem jest piverunata – potrawka z koźlęcia z papryką oraz steki z tuńczyka i tatar. W daniach z makaronem widoczne są wpływy kuchni włoskiej. Korsykańska dusza przejawia się jednak w serze brocciu dodawanym do lazanii i pizzy. Podstawowym składnikiem tradycyjnej kuchni jest mąka z kasztanów. Warto spróbować robionych z niej naleśników.

co kupić…

Do wielkich specjalności należą miody i konfitury. Na prezenty dla najbliższych świetnie nadają się korsykańskie noże pasterskie.

KORSYKA-BONIFACIO-GRAIN-DE-SABLE

Spacerując na wschód brzegiem wyspy, a jeszcze lepiej płynąc łódką (z morza widoki są przepiękne) dotrzeć można do bardzo malowniczego punktu – wystających z morza skał – o nazwie Grain De Sable. 

 

 

 

Górne Bonifacio

Część górną Bonifacio stanowi zaś zabytkowe stare miasto, którego dominującym elementem jest monumentalna Cytadela (Citadelle).

KORSYKA-BONIFACIO-PORTE-DE-GENESDo Starego Miasta otoczonego murami można dostać się pieszo – wchodząc po schodach lub podjechać kolejką .

Architektura militarna Bonifacio, wybrzeża opasane łańcuchem wież strażniczych, cytadele wznoszące się na stromych skalistych wzgórzach są bardzo charakterystyczne dla Korsyki.

Do środka Cytadeli prowadzi masywna brama Genueńska (Porte de Gênes), będąca fragmentem jeszcze masywniejszego Bastionu de l’Étendard .

Praktycznie do XIX wieku była ona jedynym wejściem do miasta, zabezpieczonym przez osiem wrót i wybudowany pod koniec XVI wieku zwodzony most.

KORSYKA-BONIFACIO-BASTION-1   KORSYKA-BONIFACIO-BASTION-2

 

Pomnik Legii Cudzoziemskiej

KORSYKA-BONIFACIO-POMNIK-LEGIIMOTO turyści uznają często to miejsce za dobry punkt na rozpoczęcie zwiedzenia, zostawiając tutaj motocykle. Pomnik Legii Cudzoziemskiej, francuskiej elitarnej zawodowej jednostki bojowej, która została założona właśnie na Korsyce w 1831 roku jako armia najemna.

To francuska elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy orztymują przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii, Monako, Kanady lub Luksemburga.

Escalier du roi d’Aragon (schody króla aragońskiego)

KORSYKA-BONIFACIO-SCHODY-ARAGONSKIE-2Opuszczając stare miasto, przemieszczając się w stronę południowo-zachodnią, przy ścianie klifu znajdują się strome schody króla aragońskiego (Escalier du roi d’Aragon).

Jest ich w sumie 187 i prowadzą wprost do morza.KORSYKA-BONIFACIO-SCHODY-ARAGONSKIE-1

Miejscowa legenda głosi, że wykuli je w skałach w 1420 roku w ciągu zaledwie jednej nocy oblegający miasto Hiszpanie. W rzeczywistości jednak są dużo starsze, a wykute zostało przez mieszkańców miasta by schodzić po nich do Studni św. Bartłomieja.

Le Gouvernail (Ster Korsyki)

KORSYKA-BONIFACIO-GOUVERNAILNiedaleko schodów, nieco na zachód znajduje się Le Gouvernail, czyli skała zwana sterem Korsyki. Tutaj były kręcone sceny do filmu „Działa Navarrony” w reżyserii J. Lee Thomsona, powstałego na podstawie powieści Alistaira MacLeana pod tym samym tytułem.

Największy urok Górnego Miasta stanowią wąskie uliczki, stare kamienice i restauracje. Na ulicy Rue des Imperators mieszkał Napoleon Bonaparte. Znajduje się tam tabliczka upamiętniająca jego pobyt.

 

 

Phare Pertusato (Lighthouse Pertusato)

KORSYKA-PERTUSATO-LATARNIA-1Najdalej na południe wysunięty skrawek wyspy Korsyka, na wschód od Bonifacio i na nim piękna latarnia morska Pertusato.

Latarni nie można zwiedzać od środka, jednakże widok na Cieśninę Świętego Bonifacego i dobrze widoczna Sardynia​ są warte krótkiej, pieszej wędrówki z parkingu.

Do samego Bonifacio dla chcących urządzić dłuższy spacerek tylko 4 km.KORSYKA-PERTUSATO-LATARNIA-2

Latarnia Pertusato powinna znaleźć się na liście punktów koniecznych do odwiedzenia …

 

 

 

 

Ta część wyspy i szczególnie Bonifacio przyciąga tak bardzo, że będzie trudno zwiedzać w motocyklowym tempie… Warto przewidzieć odpowiedni czas, by nie żałować zmarnowanych okazji…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.