„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

HONDA MOTOCYKLE LOGO

Historia marki HONDA bez zawiłości …

Jeden z wpisów na naszym blogu dotyczył historii koncernu BMW… Udało mi się wówczas dość skrótowo złożyć najważniesze okresy i tak, żeby motocykliści nie zanudzili się czytając historię, ale jednocześnie coś z tego może zapamiętali.  Niemniej historia typowo europejska i dość zawiła – jacyś przedsiębiorcy, magnaci, ich burzliwie przebiegające biznesy, transformacje, fuzje…

Historia marki Honda sięga podobnego okresu (początku XX wieku), jest jednak zdecydowanie bardziej azjatycka, prosta, a bohaterem jest  pracowity japoński mechanik samochodowy…

Początek…

Koncern Honda założył Sōichirō Honda, pasjonata motoryzacji. Już jako 15-latek opuścił dom rodzinny, podjął praktyki w warsztacie samochodowym pracując m.in. przy budowie sportowego auta o nazwie Art Daimler.

W 1927 roku założył własną filię warsztatu samochodowego Art Shokai, a w 1929 roku opatentował metalowe szprychy.

Trzy lata później, w 1930 założył fabrykę produkującą pierścienie tłokowe, którą rozwinął i sprzedał w 1945 roku… Toyocie.

W 1936 powrócił do konstruowania aut sportowych, a dwa lata po II Wojnie Światowej,  w 1947 roku Sōichirō rozpoczął produkcję pierwszego roweru napędzanego silnikiem o pojemności 50 cm³, który stał się pierwszym produktem marki Honda.

W 1948 Sōichirō Honda otworzył korporację Honda Motor Co Ltd. i rozpoczął seryjną produkcję mopedów, które eksportował m.in. na Tajwan.

 

Pierwszy motocykl…

W 1949 roku Honda Motor – 26 lat po tym, jak w Europie zrobiło to BMW – wprowadziła na rynek pierwszy motocykl  o nazwie Dream D i niewielkiej, bo 98 cm³ pojemności silnika.

 

Pierwszy samochód dostawczy…

W 1953 marka Honda wprowadziła na rynek pierwszy samochód – lekki dostawczy o oznaczeniu Honda T360 oraz seryjnie produkowany dwusuwowy, jednocylindrowy silnik typu H o mocy 1KM. Rok później powstał czterosuwowy silnik typu T o pojemności 130 cm³ i mocy 2,5 KM. Skonstruowano go tak, aby znalazł zastosowanie w małych ciągnikach czy pompach wodnych.

 

W 1959 otwarto pierwszą w USA filię koncernu w Los Angeles pod nazwą American Honda. Sōichirō Honda mający wielką pasję do aut sportowych postanowił wyprodukować pierwsze seryjnie produkowane auto sportowe – Honda S500.

W 1965 w Meksyku, kierowca Richie Ginther zapewnił Hondzie najwyższe miejsce na podium Formuły 1. Sukcesy te powtarzano w latach 80…, z zespołami Williamsa i McLarena.

Na początku 1964 koncern postanowił rozpocząć produkcję przenośnych generatorów prądu w oparciu o technologię małych silników.

Pierwsza Honda Gold Wing…

W 1971 wprowadzono do produkcji Hondę Gold Wing – pierwszy motocykl z biegiem wstecznym oraz silnikiem na ładunek uwarstwiony CVCC.

W silniku CVCC spaliny nie są katalicznie oczyszczane, ale od razu produkowane są o wiele czystsze, niż w innych rodzajach silników. Silnik ten przeznaczony był do spalania bardziej ubogich mieszanek, dzięki czemu odniósł spory sukces, a licencję na jego produkcję kupiły: FordToyotaIsuzuChrysler.

 

Pierwsze auto kompaktowe…

W 1972 korporacja postanowiła wprowadzić na rynek pierwsze seryjnie produkowane kompaktowe auto oznaczone Civic. Spełniło ono surowe wówczas amerykańskie normy czystości spalin bez użycia dodatkowych systemów poprawiających ich jakość oraz uzyskało najniższe wyniki spalania wśród aut sprzedawanych za oceanem.

 

Pierwsze auto tuningowane…

W 1973 syn Sōichirō Hondy założył własne przedsiębiorstwo o nazwie Mugen Motorsports zajmujące się tuningiem aut i ściśle powiązał z firmą ojca. W 1978 wprowadzono do produkcji pierwszy, typowo sportowy model Hondy – Hondę Prelude.

Honda w latach 80-tych…

W 1981 po raz pierwszy zastosowano oraz wprowadzono do produkcji w Hondzie  pokładowy system nawigacji opierający się na danych zapisanych w pamięci układu i sygnałów z żyroskopu, a nie jak robione jest to obecnie z sygnałów satelitarnych.

Rok później – w 1982 roku – Honda, jako pierwsza spośród japońskich producentów w branży motoryzacyjnej postanowiła otworzyć swoją fabrykę w Stanach Zjednoczonych oraz kupić brytyjską markę Rover z wyniku której powstało kilka wspólnych aut.

W 1986 roku Honda Motor Company rozpoczęła sprzedaż za Oceanem swoich samochodów nie tylko pod marką własną, ale także pod bardziej luksusową marką Acura.

Jako pierwszy producent na świecie Honda skonstruowała i wypuściła w 1988 roku silnik z układem elektronicznie sterowanych faz rozrządu i skoków zaworów – VTEC. Silnik ten cechują doskonałe osiągi, bardzo niskie zużycie paliwa i niższa emisja spalin. Zapewnia on maksymalną ochronę nad skokiem i fazą zaworów dolotowych w zależności od warunków jazdy, osiągając bardziej wydajne napełnianie cylindrów i zwiększenie momentu obrotowego przy wszystkich prędkościach obrotowych wału silnika.

 

Honda w latach 90-tych…

W roku 1994 Honda rozstała się z Roverem na rzecz BMW .

W 1995 Honda przedstawia pierwszy benzynowy samochód spełniający warunki LEV i wprowadza do seryjnej produkcji silnik spełniający kalifornijską normę czystości spalin Ultra LEV[7]. W 1996 pierwszym samochodem zasilanym całkowicie bateriami metalowo-niklowymi koncern wygrywa zawody pojazdów zasilanych bateriami słonecznymi.

W 1997 z fabryk w USA wyjeżdżają pierwsze, czteroosobowe auta elektryczne Hondy EV Plus.

W 1998 Honda wprowadza swoje pierwsze auto zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG).

W 2003 Honda wprowadziła silnik i-CTDI, robiąc tym rewolucję w silnikach diesla.

W połowie 2008 roku postanowiono wycofać koncern z wyścigów Formuły 1 ze względu na kryzys w motoryzacji oraz wprowadzono auto napędzane silnikiem wodorowo-elektrycznym – Hondę FCX Clarity.

W 2008 roku Honda była czwartym pod względem wielkości producentem samochodowym w Stanach Zjednoczonych, a w 2010 roku siódmym co do wielkości producentem samochodowym, po ToyocieGMVolkswagenieHyundaiuFordzie i Nissanie.

W 2009 wybudowano nową fabrykę w Japonii produkującą bloki cylindrów do silnika Diesla, a we wrześniu 2009 rozpoczęto w Polsce, w okolicy Pniew, budowę europejskiego centrum logistycznego pod nazwą Honda Logistics Center Central-Europe Sp.z.o.o.

 

Honda po 2016…

W 2016 roku Honda sprzedała na całym świecie 4 659 737 samochodów, co czyni ją czwartą najpopularniejszą marką świata. Pierwsze miejsce zajmuje Toyota (7,25 mln), Volkswagen (6,11 mln) i Ford (5,85 mln sprzedanych aut). Oprócz tego japoński producent odnotował jeden z większych spośród motoryzacyjnych gigantów wzrost sprzedaży – wyniósł on 7,6%

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.