DJI-DRON-1

DJI Phantom 3 Professional

DJI Phantom 3 Professional

Coraz bogatsza oferta dronów na rynku i coraz większe możliwości za umiarkowaną cenę powodują, że czas pomyśleć o wykorzystaniu urządzeń w dokumentowaniu i ciekawej prezentacji chwil na tle otoczenia w, co tu dużo pisać, bardzo ciekawym ujęciu…

Kategoryzacja tych urządzeń nie ma chyba żadnego uznanego standardu, dla mnie podział na 3 podstawowe grupy na tą chwilę ma sens – drony profesjonalne (wykorzystywane przez służby i instytucje, również przez media), drony foto/video (przeznaczone do użytku powszechnego i mniej, lub bardziej profesjolanych celów) oraz drony wyścigowe (zaprojektowane do uprawiania różnych sportów i ekstremalnych wyczynów). Wybieram grupę dronów foto/video, a w niej mamy do dyspozycji najnowsze rankingi robione przez np. redakcje czasopism technicznych, z których często korzystam. Zdecydowanie najczęściej i najwyżej pozycjonowaną marką jest chiński DJI.

O marce DJI…

DJI jest dość popularnym producentem dronów na świecie, produkując w klasie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Wydaje się, że firma jest prekursorem wielu rozwiązań w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych. Informacje znalezione w internecie podają, że firma zatrudnia ponad 8000 pracowników, z czego ok. 1500 jest zaangażowanych w badania i rozwój. Główna siedziba DJI znajduje się w Chinach, posiada swoje punkty dystrybucyjne w obydwu Amerykach, w Europie i oczywiście w Azji. DJI w swojej ofercie, poza dronami, posiada bardzo zaawansowane i uznawane za jedne z najlepszych na rynku systemy stabilizacji obrazu i kamery.

DJI Dron Phantom 3 Professional…

DJI-DRON-1

KAMERA…

Phantom 3 Professional to kolejny dron w najnowszej ofercie DJI, który jest dostarczony z zamocowaną na stałe kamerą własnej produkcji. W przypadku pierwszego i drugiego Phantoma flagowe modele mogły poszczycić się współpracą z GoPro. Rozwód z GoPro, który pracuje nad własną wersją drona,  jest już zatem faktem i w przyszłości obydwie firmy będą w tym segmencie konkurentami.

Kamera stworzona przez DJI jest podobnie, jak GoPro konstrukcją kompaktową. W Phantom 3 Professional wideo nagrywamy w 4K i z prędkością 30 klatek/s, a zdjęcia mamy w 12 megapikselowj rozdizelczości.  Kamerka wyposażona jest w obiektyw f/2.8 o kącie widzenia 94⁰,  eliminuje skutecznie  zniekształcenia obrazu, które są widoczne nawet w GoPro 4.

3 osiowy gimbal zapewnia idealną stabilizację kamery i obrazu w różnych warunkach. 

KAMERKA-DJI-PHANTOM

 

WSPOMAGANIE GPS…

 
Dron wyposażony jest w podwójny system lokalizacji – GPS i GLONASS. Dzięki systemowi GLONASS mamy dostęp aż do 36 satelit na podstawie których z dokładnością do centymetrów określana jest nasza lokalizacja. W aplikacji DJI GO mamy dostęp do archiwalnych danych ale także podglądu parametrów lotu na żywo. 
 

ZASILANIE…

Zastosowany akumulator litowo-polimerowy gwarantuje długi pracy ( ok. 23 minuty ) temu ponad 1,2kg dronowi. Dzięki wbudowanym diodom LED jesteśmy w stanie śledzić jego naładowanie bez konieczności podłączania do drona. Wszystkie parametry akumulatora są na bieżąco wyświetlane w aplikacji DJI GO – jeśli jego poziom naładowania będzie mały – aplikacja ostrzega. 

DJI_Phantom_BATERIA

NAPĘDY…

W dronie zastosowano wydajne silniki bezszczotkowe.

DJI_Phantom_SILNIKI

 

ZASIĘG I PODGLĄD…

Ergonomiczny kontroler sprawia że pilotaż Phantoma 3 jest banalnie prosty!  Zasięg w terenie otwartym podawany przez producenta to 3,5km z jednoczesną możliwością prowadzenia obserwacji oz kamery w trybie online na ekranie tabletu lub smartfona. Dzięki technologii lightbride przesyłany obraz jest w jakości HD a także pozbawiony zakłóceń. 

DJI_Phantom_PILOT_1
 
DJI_Phantom_APP

SPECYFIKACJA ZBIORCZA…

 
Typ drona: półprofesjonalny
Liczba kamer: 1
Rozdzielczość nagrań wideo: 1920 x 1080 px, 3840 x 2160 px, 4096 x 2160 px 
UHD: (4096 x 2160) 24p | UHD 4K (3840 x 2160) 24/25/30p | 2.7K (2704 x 1520) 24/25/30p | FHD: 1920 x 1080 24/25/30/48/50/60p | HD: 1280 x 720 24/25/30/48/50/60p |
Bateria (pojemność): 4480 mAh
Deklarowany czas pracy: około 23 minut
Zasięg: 3500 m (bez przeszkód i zakłóceń, w rzeczywistości ok. 2000 m)
Liczba wirników: 4
Komunikacja drona: WiFi
Waga: 1.28 kg
Funkcje podstawowe: śledzenie obiektów, auto-start, auto-lądowanie, zawis
System prewencji kolizji: nie
Efektywna rozdzielczość zdjęć: 4000 x 3000 px
Wymiary: 
(wys/sz/gł)
300 x 300 x 200 mm
Wbudowana kamera: 12.4 MP Sony Exmor 1/2,3”
Wbudowany moduł GPS: tak

Trzeba zdewcydowanie zaznaczyć, że w klasie dronów przzeznaczonych do użytku amatorskiego ten typ jest jednym z najlepszych, z doskonale dostosowaną proporcją ceny do jakości.

Wadą zdecydowanie w przypadku podróży motocyklowych to jego wielkość i waga. Więc jedynie wyjazdy w towarzystwie asysty samochodu (np. wyprawy na dalekie krańce z przerzutem motocykli i sprzętu) będą umożliwiały wykorzystanie drona.

Do rozwiązań “kieszonkowych” zdecydowanie polecam DJI Mavic Pro, zaprojektowany właśnie do podróży pieszych, rowerowych i motocyklowych, jednak w dużo wyższej cenie.

 

0 komentarzy w “DJI Phantom 3 ProfessionalDodaj komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *