„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Caravaning – fakty i mity

Zwiedzanie świata, przygody i widoki, które zapierają dech – to wszystko kojarzy nam się z wolnością, wspaniale spędzonym czasem i czerpaniem z życia pełnymi garściami, ale… Kiedy mówimy, że taką wyprawę chcemy przeżyć podróżując kamperem to czasami spotyka się to ze zdziwieniem. Dlaczego? Ponieważ istnieje wiele mitów na temat caravaningu. W tym tekście zderzymy kilka z nich z faktami.

Kamper jest przydatny tylko latem

Lato w naszej strefie klimatycznej to skojarzenie dwóch miesięcy szkolnej pauzy z dużą ilością słońca i niewielką deszczu – niemal idealny czas i pogoda do wypoczynku nad wodą i w górach, rodzinnie i z dziećmi. Zapewne z tego powodu większość z nas na urlop, czy też wakacje wybiera właśnie miesiące letnie. Niestety z tego samego powodu zatłoczenie miejsc turystycznych i wypoczynkowych sięga wtedy zenitu… A kamper w szczycie sezonu wcale nie musi być najlepszą formą podróżowania…

Warto wiedzieć, że Europa to więcej niż jedna strefa klimatyczna… Część zachodnia i południowa Europy leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego morskiego i strefie klimatu podzwrotnikowego. Lato w tych strefach klimatycznych trwa zdecydowanie dłużej niż u nas. Ciepłe i słoneczne miesiące dostępne są przez większą część roku. Kamper jest idealnym rozwiązaniem dla osób mogących skorzystać z wypoczynku poza szczytem sezonu i podróżować poza naszą strefą klimatyczną.

Kamper jest przydatny nie tylko latem! Nie sposób odmówić uroku miesiącom chłodniejszym – jesieni, wiośnie, a nawet zimie. Wiosna i jesień to idealna pogoda do podróży wszelakich, w tym podróży dalekich i bliskich kamperem. Miejsca turystyczne niezatłoczone, temperatury nie są wysokie i męczące, a przyjemny chłód sprzyja przejażdżkom, wędrówkom i spacerom.

Zimowy caravaning jest również świetną opcją, szczególnie dla miłośników sportów zimowych. Własny hotel na kołach w pobliżu stoku narciarskiego, czy też w pobliżu szlaku może być doskonałym rozwiązaniem i alternatywą dla zatłoczonych schronisk, pensjonatów i hoteli.

Oczywiście, to czy kamper będzie sezonową zabawką, czy też całorocznym środkiem do realizacji celów podróżniczych, turystycznych, czy wypoczynkowych zależy w dużej mierze od samego użytkownika i jego preferencji, głównie pogodowych. Jedno jest pewne – niezależnie od pory roku, podróże kamperem są wyjątkowym przeżyciem, a te poza sezonem dostarczają poczucia ogromnej przestrzeni i wolności, głownie z powodu niewielkiego ruchu na drogach i braku tłoku w miejscach atrakcyjnych.

Rozrywka dla emerytów

Oczywiście kamper nie tylko dla emerytów… Caravaning jest dla wszystkich – młodszych i starszych, samotnych i z rodzinami, emerytów i pracujących. Caravaning może być okazjonalną rozrywką dla każdego, ciekawą formą spędzania czasu dla wielu, może też być stylem życia dla nielicznych. Wiek i aktywność zawodowa nie mają tutaj znaczenia. Wyprawy i podróże kamperem będą świetną opcją, jeśli wykonujesz swoje obowiązki zawodowe poza biurem i możesz pracować zdalnie. Wyobraź sobie: do południa praca, po południu zwiedzanie, a wieczorem wypoczynek na tle najpiękniejszych krajobrazów i zachodzącego słońca. Caravaning jest dla każdego! Co więcej, możesz bez problemu zabrać swojego pupila na taką wyprawę: psa, kota czy nawet królika.

W kamperze zmieści się wszystko

Mit ten jest pokłosiem licznych filmów, w których cała rodzina pakuje mnóstwo rzeczy w ogromne walizy, które znikają gdzieś w otchłani bagażowej kampera. Pakowanie sprawia wrażenie topienia bagaży w studni bez dna. Oczywiście w kamperze zmieścisz sporo bagaży, niemniej jednak nie spakujesz tu całego dorobku. Przed wyprawą lepiej ustalić co jest nam potrzebne i co zabieramy ze sobą w podróż. Kamper to nie rezydencja, a raczej komfortowy apartament, w którym zmieścisz wszystko co niezbędne, żeby funkcjonować. Kamper nie jest składem na pamiątki i niepotrzebne rzeczy.

Caravaning jest bardzo drogi

Caravaning, jako forma podróżowania ( o caravaningu możesz przeczytać więcej TUTAJ)  nie jest droższy od każdej innej formy motorowej. Wymaga oczywiście posiadania przystosowanego do podróżowania w tej formie pojazdu, a ten zakupiony, lub wypożyczony może być rzeczywiście drogi… Pojazd stanowi jeden z podstawowych składników wpływających na tzw. koszt caravaningu. Drugim znaczącym składnikiem wpływającym na wysokość kosztu caravaningu są destynacje i związany z nimi plan podróży.  Najdroższymi w caravaningu są dobrze przygotowane do turystyki państwa rozwinięte Europy (Francja, Austria, Chorwacja, Hiszpania, Włochy). Udając się do państw rozwiniętych turystycznie nawet nie potrzeba planu podróży, tutaj wystarczy sam dojazd do miejsca oznaczonego jako kemping. Kemping to często centrum rozrywki, wypoczynku i turystyki lokalnej – bogata infrastruktura, szeroka oferta zajęć i wycieczek fakultatywnych.

Najtańsze z destynacji to te  bez rozwiniętej infrastruktury kempingowej, w śród nich np. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Albania, Rumunia, Bułgaria, a nawet surowa Norwegia. Dla tych kierunków warto rozważyć opcje dobrze zorganizowanych i poprowadzonych wypraw turystycznych. Plan podróży, szczególnie nieoptymalnie przygotowany, jest często ukrytym składniem prawdziwych kosztów wyprawy. Nieoptymalny plan podróży, wynikający z nieznajomości destynacji, jest też często przyczyną nieudanych wakacji…A nieudane wakacje to zdecydowanie najdroższe z wakacji.

To czy caravaning jest bardzo drogi, drogi, czy jest niedrogi zależy również od tego, ile planujemy wydać na pasywny wypoczynek, a ile na aktywne zwiedzanie. Niemniej jednak obiektywnie porównując tę formę podróżowania, nie jest ona wcale droższa niż wynajęcie pokoju hotelowego o porównywalnym standardzie do naszego apartamentu na kołach. Zdecydowaną zalezą w caravaningu jest lokalizacja apartamentu, w którym podróżujemy i spędzamy czas. Kamperem dojedziesz, gdzie chcesz i ustawisz okno sypialni w kierunku zachodzącego słońca. W tym przypadku cena jest kwestią indywidualną i zależy od naszych priorytetów.

A jeśli jesteś zainteresowany caravaningiem to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą! Wyprawy caravaningowe kamperami po Europie dostępne pod linkiem TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.