„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

Bogactwo Karkonoszy

Wyprawę po Saskiej i Czeskiej Szwajcarii (opisaną w poprzednim wpisie) możemy połączyć z dalszym eksplorowaniem Sudetów- zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie granicy.
Bogactwo Karkonoszy daje turystom niezliczoną ilość atrakcji o każdej porze roku!

Karkonosze

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych masywów górskich, pełen fantazyjnych grup skalnych, rumowisk, jezior i wodospadów.

Obszar Karkonoszy to ok 650 km2, z czego zaledwie 25% należy do Polski. Masyw górski sformowany jest głównie z granitu. Procesy erozyjne formują swoiste spękania- ostre i strome; wykształciły się również w tym rejonie charakterystyczne dla Karkonoszy skałki- zjawiskowe, nagie formacje skalne.

Pierwszy przystanek – Szpindlerowy Młyn

Miejscowość o wyjątkowo atrakcyjnych warunkach klimatycznych i pięknych górskich krajobrazach, przyciągająca turystów niezależnie od pory roku. W sezonie bywa tu nawet 15 tysięcy gości, co robi wrażenie, biorąc pod uwagę fakt, iż stałych mieszkańców jest tu zaledwie ok 1300.

Szpindlerowy Młyn położony jest na wysokości 715-1310 m n.p.m., co sprawia, że panują tu idealne warunki do jeżdżenia i biegania na nartach przez około 5 miesięcy w roku. Trasy narciarskie spełniają wymogi FIS i umożliwiają organizowanie zawodów o randze światowej. Dlatego miejscowość bywa również nazywana „Perłą Karkonoszy”.

 

W miesiącach letnich jest wyjątkowym miejscem dla miłośników turystyki wysokogórskiej i rowerowej oraz łowców adrenaliny. Czekają tu na nich: paragliding, wspinaczka po skałach, wycieczki na czterokołowcach, całoroczna trasa bobslejowa.

Szpindlerowy Młyn- malowniczo położony między dwiema rzekami- Łabą i Dolskim Potokiem- swoją nazwę zawdzięcza młynowi należącym do rodziny Szpindlerów. Już od końca XVIII w. miasteczko było popularne jako kurort turystyczny.

W stronę Polski

Harrachov to jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Czechach. Położona na terenie kraju libereckiego, na wysokości ok 700 m n.p.pm. U podnóża Certovej Hory.

Najatrakcyjniejszą częścią miasta jest położony nieopodal centrum kompleks 8 skoczni narciarskich z największą skocznią Mamucią K-185, oraz kompleks tras zjazdowych i wyciągów narciarskich. Właśnie ze względu na te fantastyczne warunki Harrachov jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc odpoczynku w czeskich Karkonoszach.
Trasy narciarskie, szlaki turystyczne i rowerowe- wszystkie bardzo dobrze przygotowane i oznakowane- dają szerokie możliwości uprawiania sportów i aktywnego wypoczywania.

W Harrachov można także zwiedzić hutę i Muzeum Szkła z zabytkową kaplicą szklarzy pw. Św. Elżbiety, a w niej niezwykły ołtarz zbudowany z luster oraz kryształowy dzwon.
Z hutą połączona jest gustowna restauracja z małym browarem. Piwo warzone jest tu bezpośrednio na oczach odwiedzających. Restauracja oferuje kuchnię czeską i międzynarodową z obfitym wyborem dań przygotowywanych na piwie. Harrachovskie piwo drożdżowe znane jest bowiem ze swojego wyjątkowego smaku i wysokiej jakości.
Przy browarze funkcjonuje również piwne SPA- do piwnej kąpieli używa się tu niepasteryzowanego piwa drożdżowego, które odmładza i regeneruje skórę. Same przyjemności 🙂

Wodospad Mumlavy – przyrodnicza perełka Harrachov

Mumlava to górski potok w Czechach, który ma swój początek na Mumlavskiej Łące. Spływając w dół pokonuje wiele granitowych progów, tworząc tym samym niewielkie wodospady, a pod nimi granitowe kociołki nazywane Czarcimi Okami.

Najwyższa kaskada ma wysokość ok 10 m i nazywana jest właśnie Wodospadem Mumlavy.
Wodospad można podziwiać albo z tarasu widokowego, albo z małego mostka nad potokiem; dostępny jest o każdej porze roku i w każdej pogodzie. Podczas letnich upałów daje wytchnienie- warto zamoczyć w nim stópki 🙂

Droga do wodospadu prowadzi przez las i jest asfaltowa, dzięki czemu jest odpowiednia dla osób starszych, niepełnosprawnych i rodzin z wózkami. Jeśli jednak wolicie bardziej naturalne trasy, wejdźcie na leśną Lisią Ścieżkę- szlak przygotowany specjalnie dla dzieci.

Wodospad Kwisa

Przekraczając granicę Czesko-Polską wystarczy przejechać tylko kilka kilometrów w kierunków uroczego miasteczka Świeradów-Zdrój, by ponownie spotkać się z żywiołem wody.
Wodospad Kwisa to sztucznie utworzony wodospad, położony w urokliwym i malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. I choć miejsce jest znane i piękne, nie zadbano o jego dobre oznakowanie (ma się to niebawem zmienić…).

Ten magiczny wręcz zakątek, to idealny plener fotograficzny i znakomity teren spacerowy. Szum spadającej z kamiennego stopnia wody koi i relaksuje, a łagodne zejście ku rzece umożliwia brodzenie w górskiej wodzie. Nie dziwi więc fakt, że Wodospad Kwisa upodobały sobie Kluby Morsowania- w zimie można tu podziwiać śmiałków kąpiących się w lodowatej toni… brrr… 🙂

Opuszczając Świeradów-Zdrój i kierując się w stronę Szklarskiej Poręby do pokonania mamy Drogę Stu Zakrętów i Zakręt Śmierci- ostry (180°) drogowy zakręt wraz z punktem widokowym na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Swoją niechlubną nazwę zawdzięcza licznym wypadkom śmiertelnym, spowodowanym przez niezachowujących należytej ostrożności kierowców.

Szklarska Poręba

Kolejna na trasie jest Szklarska Poręba- miasto leżące pod Szrenicą, pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi.

Historia Szklarskiej Poręby i jej nazwy jest nierozłącznie powiązana z produkcją szkła. Pierwsza huta szkła zaczęła funkcjonować tu już w XIV wieku. Poza minerałami, do produkcji szkła potrzebne były ogromne ilości drewna, więc mnóstwo obszarów leśnych wyrąbano. Na porębach powstawały pastwiska i rozpoczęło się osiedlanie. Obszary te docenili dodatkowo poszukiwacze skarbów – kamieni szlachetnych, złota, srebra. Parali się tym eksploratorzy z Europy Zachodniej zwani Walończykami. Ich kultura i życie owiane było mistycyzmem i tajemnicą. Po dziś dzień pozostały po nich wyrobiska, kopalnie, szyby, oraz symbole na głazach.
Dodatkową wspólnotę działającą w owym okresie stanowili, przybyli pod koniec XVI stulecia, pochodzący z Czech ewangelicy. Najciekawsza grupa to Laboranci- produkujący ziołowe lekarstwa, znawcy ziołolecznictwa.

W Szklarskiej możemy wędrować, jeździć na rowerze, uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe, czy po prostu wypoczywać wśród niesamowitej przyrody.
Organizowane są tu liczne imprezy, takie jak np. narciarski Bieg Piastów odbywający się od 1976 roku, czy wyścigi psich zaprzęgów. Latem natomiast królują rowery- urządzane są turnieje Downhill, skoków rowerowych do wody, rowerowe maratony czy zawody BMX.

Szklarska Poręba zaprasza turystów do odwiedzin o każdej porze roku 🙂

Woda

W Szklarskiej Porębie każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośników wody ucieszą wodospady- Kamieńczyka i Szklarki.

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach- Wodospad Kamieńczyka składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu, który ma ok. 100 m długości, a jego skalne pionowe ściany osiągają od 20 do 30 m wysokości. Ich szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 m.
Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Urok i baśniowy klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson reżyser brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Wodospad można podziwiać tak z góry, jak i z dołu. Każdy może zejść do kanionu Kamieńczyka po uiszczeniu niewielkiej opłaty i założeniu plastikowego kasku chroniącego przez odrywającymi się od zbocza kamieniami. Na samym dole, w okresie letnim, można spotkać bernardyna czekającego na turystów chętnych zrobić sobie z nim zdjęcie 🙂

Wodospad Szklarki, to drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. i mierzący 13,3 m wysokości.

Pięknie położony wśród Karkonoskiego Parku Krajobrazowego jest jednak bardzo łatwo dostępny dla turystów. Mieści się bowiem całkiem bliziutko parkingu, a szlak do niego wiodący przystosowany jest również dla wózków dziecięcych i inwalidzkich.

Wody wodospadu- dokładniej potoku Szklarka- spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie, gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity, czyli tzw. garnce lodowcowe (zagłębienia w formie cylindra o wygładzonych ścianach i zaokrąglonym dnie).

Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza, a przez wszystkie stulecia wodospad był uwieczniany w opisach i na obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko „Kochanówka”.
Zimą wodospad zamienia się w lodospad 🙂

Kamień

Dla tych, którzy miłością obdarzają najróżniejsze formacje skalne Szklarska Poręba ma Krucze Skały (718 m n.p.m.) leżące na prawym brzegu rzeki Kamienna.

Tworzą je głównie dwie granitowe baszty, których wysokość dochodzi do 30 metrów. Na skałkach możemy zaobserwować wiele ciekawych procesów geologicznych, miedzy innymi występują tu kociołki wietrzeniowe oraz cios granitowy.
Na szczycie skałek znajdziemy punkt widokowy, z którego roztaczają się zachwycające panoramy na dolinę Kamiennej, Góry Izerskie oraz górną część Szklarskiej Poręby.

W obrębię skałek w sezonie letnim działa park sportów ekstremalnych, można tu ćwiczyć wspinaczkę skałkową, przejść mostkiem linowym rozwieszonym pomiędzy basztami lub zjechać ze skał „tyrolką”. Występują tu również ciekawe minerały – między innymi przezroczysty i niebieski szafir, a od XII do XIX wieku w miejscu tym wydobywano pegmatyt, wykorzystywany m.in. jako źródło pozyskiwania pierwiastków rzadkich do celów technicznych, a także dla przemysłu ceramicznego, szklarskiego, elektronicznego, kosmetycznego i farmaceutycznego.

 

Po wizycie w Szklarskiej Porębie, czas na Karpacz- ale o tym w kolejnym wpisie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.