„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”

BIELIZNA-TERMOAKTYWNA-KOMPLET

Bielizna termoaktywna – co to i jaka na motocykl?

Odzież termoaktywna to nowoczesny wynalazek, który ma zapewniać komfort, ciepło, a czasem i inne, dodatkowe udogodnienia w czasie wykonywania aktywności fizycznych. Tego typu odzież czy bielizna jest przydatna o każdej porze roku, jednak nie każdy jej rodzaj nadaje się do użytkowania zarówno zimą, jak i latem. Najważniejsze zadania, jakie muszą spełniać ubrania termoaktywne, to odprowadzanie potu ze skóry oraz izolacja termiczna.

 

Bielizna termoaktywna a termiczna

BIELIZNA-TERMOAKTYWNA-KOMPLETPojęcia „termoaktywna” i „termiczna” w odniesieniu do bielizny i odzieży bywają stosowane wymiennie. Tymczasem to nie do końca ten sam typ wyrobów. Czym się różni bielizna termoaktywna od termicznej?

 • Bielizna termiczna – o wiele szersza grupa wyrobów odzieżowych i bieliźnianych od tych, które można zaklasyfikować do bielizny termoaktywnej. Bielizna termiczna to każdy typ bielizny, który ma za zadanie chronić ciało przed chłodem i pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury. Bielizna tego typu może nie zapewniać odpowiedniej wentylacji i odprowadzania wilgoci, ponieważ jej celem jest ochrona ciała przed chłodem, mrozem, deszczem i wiatrem za wszelką cenę. Właśnie z tego powodu, bielizna termiczna nie jest wskazana do uprawiania sportu na świeżym powietrzu, a zamiast niej warto użyć do tego typu aktywności bielizny termoaktywnej.
 • Bielizna termoaktywna – to bielizna, która z jednej strony dobrze izoluje od chłodu i czynników zewnętrznych, ale potrafi również zapewnić odpowiednią wentylację oraz odprowadzanie wilgoci. Dlatego jest wskazana dla sportowców i świetnie sprawdza się podczas aktywności fizycznej.

 

 

Bielizna termoaktywna – jaką wybrać?

Najważniejszy jest rozmiar. Bielizna musi być odpowiednio dopasowana do naszej sylwetki. Nie może być za duża, bo nie będzie odprowadzała wilgoci oraz za mała, ponieważ spowoduje dyskomfort w czasie uprawiania aktywności i ograniczy zakres ruchów. Równie ważne jest dostosowanie rodzaju odzieży tak do stopnia aktywności fizycznej, jak i temperatury otoczenia.

Bieliznę termoaktywną można umownie podzielić na 3 rodzaje – lekką, średnią i grubą. Na tej podstawie powinniśmy dobierać ją do danej aktywność fizycznej i warunków, w jakich będzie ona uprawiana.

Lekka bielizna – najlepsza jako pierwsza warstwa odzieży oraz odzież na aktywność letnią. Bardzo skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz, ale nie grzeje. Do tego rodzaju odzieży można zaliczyć koszulki termoaktywne z krótkim rękawem lub getry termoaktywne sięgające przed lub nieco za kolano.

Średnia bielizna – odzież, która jest odpowiednia przez cały rok. Również idealna jako pierwsza warstwa odzieży. Nadaje się do wszystkich aktywności fizycznych, jednak niekiedy wymaga założenia dodatkowych warstw odzieży. Zaliczamy do niej bluzki termoaktywne z długim rękawem oraz getry.

Gruba bielizna – najlepsza jako druga warstwa odzieży. Jest wykonana najczęściej z miękkiego mikropolaru, lub materiałów naturalnych (wełna) który lepiej zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ciało. Sprawdza się w czasie zimowych aktywności, często jest ona już nazywana odzieżą termiczną zamiast termoaktywnej.

 

Odzież termoaktywna wełniana

ODZIEZ-TERMO-AKTYWNA-SZARAWełna z merynosów to wyjątkowo ceniony gatunek owczej wełny, a odzież termoaktywną wykonaną z takiej wełny wyróżnia doskonała jakość.  Miła dla skóry, miękka, lekka i niepowodująca reakcji alergicznych wełna z merynosów stanowi bardzo cenione tworzywo w wysokiej jakości odzieży termoaktywnej.

Tradycyjna wełna często kojarzy się z dyskomfortem spowodowanym nieprzyjemnym uczuciem gryzienia, jednak wełna wykorzystana w technologii produkcji odzieży termoaktywnej jest raczej przyjemna w dotyku. To materiał naturalny z najwyższej półki, a jego unikalne właściwości termiczne czynią z niego doskonałe rozwiązanie dla sportowców, podróżników czy turystów. Wełna z merynosów zapewnia właściwą izolację cieplną, przy względnie dobrych właściwościach regulujący wilgotność (niestety nie dorównuje szybkości odprowadzania wilgoci materiałom syntetycznym). Jest niezwykle przewiewna, a jednocześnie dobrze chroni przed wiatrem.

Wełna z merynosów posiada jeszcze jedną, nadzwyczajną i bardzo ważną właściwość – pomimo wchłonięcia znacznej ilości potu, zachowuje długo świeżość oraz neutralny zapach. Jednym ze zdecydowanie najistotniejszych walorów wełny z merynosów jest to, że materiał ten ogrzewa organizm zimą i chłodzi latem, a jego nieoceniona uniwersalność może mieć duży wpływ na komfort podczas ekspedycji o każdej porze roku.

 

Bielizna chłodząca – coolery

Bielizna przeznaczona do użytku w okresie letnim, najczęściej materiałem bazowym jest poliester i poliamid. W przędzy polipropylenowej stosuje się jony srebra, które mają właściwości antybakteryjne – hamują rozwój oraz eliminują istniejące bakterie, nie wchłaniają brzydkich zapachów.

Bielizna termoaktywna (COOLER) wykonana najczęściej w technologii bezszwowej z dwuwarstwowej, oddychającej dzianiny. W jej skład wchodzi chłodząca przędza Nilit Breeze, która maksymalizuje wentylację organizmu oraz zapewnia szybkie oddawanie nadmiaru ciepła, obniżając temperaturę ciała nawet o 1°C. Dodatkowo specjalne kroje, z licznymi strefami wentylacyjnymi w miejscach o wzmożonej potliwości poprawiają komfort uzytkowania.

Polecane przez użytkowników marki produkujące odzież termoaktywną

 1. Brubeck
 2. Webster
 3. Wiking
 4. Devold

2 thoughts on "Bielizna termoaktywna – co to i jaka na motocykl?"

 1. lubięsport pisze:

  A ja pragnę polecić bieliznę termoaktywną polskiej firmy Redline (http://www.redline.com.pl/odziez_termiczna?product_id=450) – szyją motocyklowe jeansy, ale odzież termoaktywną też szyją i daje radę 🙂

  1. Super, dzięki.
   A możesz coś więcej o tej bieliźnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa plików cookies w celu łatwiejszego funkcjonowania. Przebywając na stronie wyrażasz zgodę na ich używanie.